reklama
kategoria: Społeczne
26 czerwiec 2023

Rada ds. samorządu terytorialnego zajmie się pozycją średnich miast

zdjęcie: Rada ds. samorządu terytorialnego zajmie się pozycją średnich miast / pixabay/2537089
Rada ds. samorządu terytorialnego zajmie się pozycją średnich miast i wsparciem dla nich - zapowiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Piotr Ćwik. Posiedzenie prezydenckiej rady zaplanowano na wtorek.
REKLAMA

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Piotr Ćwik powiedział w poniedziałek PAP pytany o planowany przebieg spotkania, że to kolejne z posiedzeń rady ds. samorządu terytorialnego. To jedno z dziewięciu eksperckich gremiów działających w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie.

"Samorządowcy skupieni wokół pana Prezydenta w tej radzie sami przygotowali plan pracy, a jednym z tematów, który został założony, że będzie realizowany podczas wtorkowego posiedzenia, to kwestia wsparcia dla miast średnich" - powiedział PAP wiceszef KPRP.

Wskazał, że chodzi m.in. o te miasta, które przed reformą administracyjną były stolicami 49 województw, a po zmianach - zmniejszeniu liczby województw do szesnastu straciły ten status.

"Między innymi o tych miastach będziemy rozmawiać - to jest ten poziom miast średnich" - mówił.

"Samorządowcy sygnalizują, że miasta średnie tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. We wtorek mamy nadzieję zapoznać się z obszernym materiałem na ten temat. Zaproszona do udziału w posiedzeniu została też strona rządowa, chcemy wypracować wnioski" - zapowiedział w rozmowie z PAP Ćwik.

Przypomniał, że jednym z podstawowych założeń obecnego rządu jest równomierny rozwój całej Polski - miast dużych, średnich, małych, a także gmin wiejskich.

"Samorządowcy pomimo tego, że tej pomocy sporo otrzymują, widzą też pewne potrzeby, jeśli chodzi o średnie miasta. One ze względu na pewne zaszłości wynikające jeszcze z lat 90., pozostają trochę w tyle, jeśli chodzi o rozwój, a mogą być centrami i liderami dla tych lokalnych terenów, w których są położone" - wskazał.

"O tym właśnie chcemy rozmawiać - o tworzeniu odpowiednich warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, inwestycji, o ewentualnych dotacjach, być może kwestiach jakichś preferencyjnych stawek podatkowych czy dalszego inwestowania w rozwój infrastruktury - choć to w dużej części się dzieje" - wyjaśnił.

Według ministra trzeba zbudować jakiś plan, "który będzie realizowany systematycznie przez kolejne lata przez stronę rządową przy współpracy z włodarzami tych średnich miast" i tego właśnie będzie dotyczyło wtorkowe posiedzenie rady ds. samorządu terytorialnego.

Podczas tego spotkania nie jest spodziewana obecność prezydenta RP Andrzeja Dudy, zaznaczył minister Ćwik. "Narodowa Rada Rozwoju pracuje swoim rytmem, spotkania poszczególnych rad eksperckich odbywają się na przestrzeni całego miesiąca. We wtorek zaproszeni do udziału są m.in. przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, ministerstwa finansów i innych resortów" - wymienił.

W jego ocenie być może na jednym spotkaniu rady w tej sprawie się nie skończy. Decyzja będzie zależała od tego, jakie będą rekomendacje i wnioski z wtorkowego spotkania dla wypracowania stanowiska rady w tej sprawie - zaznaczył.

"Chcemy na ten temat rozmawiać, pochylamy się nad zasygnalizowanym przez samorządowców tematem, zwłaszcza, że w radzie są reprezentowani przedstawiciele miast średnich. To oni dali propozycję, aby rada tym właśnie tematem się zajęła" - podkreślił minister Ćwik.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 31 maja 2021 r. Liczy 31 osób, przewodniczącym Rady jest marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Główne zadania Rady to m.in. przygotowywanie dla prezydenta opinii i ekspertyz dotyczących samorządu terytorialnego, przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tym zakresie, a także edukacja i promocja wspierających rozwój samorządu terytorialnego działań i inicjatyw.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
15.8°C
wschód słońca: 04:27
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-05-23 18:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Bielański Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Chopin Point Warsaw (Dom...
wstęp biletowany