22 listopad 2022

Ruszyła akcja Trochę ciepła dla bezdomnego – do potrzebujących trafiły pierwsze zimowe ciepłe posiłki

fot. nadesłane
We wtorek 22 listopada osoby w kryzysie bezdomności otrzymały pierwsze ciepłe posiłki, które będą im dowożone do końca lutego w ramach ósmej już wspólnej akcji Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Caritas Polska „Trochę ciepła dla bezdomnego”. W tym roku jest ona realizowana pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera. Bezdomnym się staje” i obejmuje ponad 100 lokalizacji na terenie Warszawy, w których przebywają osoby potrzebujące.
REKLAMA
W zimnie, wilgoci, osamotnieniu, często w warunkach urągających ludzkiej godności, zagrażających zdrowiu i życiu – tak żyją osoby, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Warszawscy strażnicy miejscy opiekują się nimi przez cały rok i regularnie, bez względu na pogodę, docierają do miejsc ich przebywania. Wiele z nich znają z imienia i nazwiska, znają też ich trudne historie. Udzielają doraźnej pomocy, w tym również medycznej, pomagają w załatwieniu dokumentów i innych formalności, organizują ubrania i inne potrzebne rzeczy. Czasem wystarczy po prostu zainteresowanie, chwila rozmowy, dobre słowo. Pomoc ta z oczywistych względów przybiera na sile zimą. Wtedy też, u progu  najcięższej dla osób pozbawionych dachu nad głową pory roku, rozpoczyna się wspólna akcja Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Caritas Polska „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Ósma edycja została zainicjowana we wtorek 22 listopada podczas konferencji prasowej w siedzibie Caritas Polska przy ulicy Okopowej. Przedstawiciele warszawskiej straży miejskiej i Caritas przekazali główne założenia wspólnych działań, opowiedzieli o tym, na czym będzie polegać i jak będzie wyglądać współpraca. Strażnicy w każdy wtorek i czwartek z kuchni Centrum Okopowa przy Caritas Polska będą odbierali każdorazowo po 100 litrów gorącej, pożywnej zupy wraz z pieczywem i – rozwozili ją do miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności. Do potrzebujących trafią też konserwy, ciepłe koce i wełniane skarpety. Dzięki ofiarności warszawiaków, którym Caritas zawdzięcza wsparcie finansowe akcji, możliwy będzie też zakup kilkudziesięciu par ciepłego obuwia.

Poprzez nasze działania staramy się pokazać szacunek dla tych, którzy często stracili szacunek dla siebie. A nie powinni.– podsumował koordynujący akcję Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska.

Zawsze powtarzam, że najważniejsza jest pomoc dla drugiego człowieka. To szacunek dla drugiego człowieka, to podejmowanie takich działań, żeby każdy mógł się czuć godnie i żeby zawsze czuł wsparcie. – dodała Magdalena Ejsmont komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy

Ósma już edycja akcji potrwa do 28 lutego 2023 r.

Inauguracji tegorocznej edycji towarzyszył wyjazd i pierwsze przekazanie posiłków dla osób będących w kryzysie bezdomności. Po części oficjalnej strażnicy miejscy umieścili przygotowane termosy z zupą, ciepłe ubrania i koce w radiowozach i ruszyli w drogę do potrzebujących.

W ramach poprzedniej edycji, dzięki ścisłej współpracy warszawskich strażników miejskich i Caritas Polska oraz ofiarności darczyńców, funkcjonariusze przekazali potrzebującym 3 tysiące litrów ciepłej, pożywnej zupy wraz z pieczywem, 600 par wełnianych skarpet, 200 koców, 35 zimowych kurtek, 30 par zimowych butów oraz 400 toreb z upominkami świątecznymi.

Środki na zupę oraz odzież pochodzą z darów serca pozyskiwanych przez Caritas Polska. Każdy może wesprzeć akcję poprzez SMS charytatywny o treści ZIMNO, wysłanym na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
1.8°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:24
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-12-06 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 18:30
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany