2 grudzień 2022

świadectwo osób, które przełamują bariery mimo niepełnosprawności, ma znaczenie fundamentalne

zdjęcie: świadectwo osób, które przełamują bariery mimo niepełnosprawności, ma znaczenie fundamentalne / fot. PAP
fot. PAP
Świadectwo osób, które potrafią przełamywać bariery, cieszyć się życiem, osiągać sukcesy mimo przeszkód, ma znaczenie fundamentalne – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością.
REKLAMA

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada 3 grudnia.

W piątek w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, promowanie Polski na arenie międzynarodowej i za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Prezydent podkreślił, że w sobotę przypada rocznica ustanowienia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Wskazał, że ten dzień ma przypominać o tym, "co to znaczy państwo prawdziwie nowoczesne".

"Państwo prawdziwie nowoczesne to państwo dla każdego. Państwo dostępne w każdym calu, czyniące wszystko ku temu, aby każdy człowiek mógł w pełni funkcjonować w społeczeństwie" – powiedział.

Prezydent podziękował wszystkim odznaczonym za ich działalność, trud, kreatywność, a przede wszystkim za dzielenie się z innymi.

"Nie jest łatwo znaleźć się w niepełnosprawności, kiedy ktoś uległ jakiemuś wypadkowi, czy jeżeli choroba spowodowała, że staje się osobą z niepełnosprawnością, następuje zmiana życia. (...) Wtedy to świadectwo osób, które potrafią przełamywać bariery, które potrafią po prostu żyć, cieszyć się życiem, realizować się, osiągać sukcesy mimo przeszkód, ma znaczenie fundamentalne" – zaznaczył prezydent Duda.

Jeszcze raz podziękował tym, którzy "mimo przeszkód osiągają sukcesy, a także samorealizują się, którzy mimo przeszkód rozsławiają jako reprezentanci naszego kraju dobre imię Rzeczypospolitej".

"Dziękuję wszystkim tym, którzy im to umożliwiają, którzy ich wspierają, poświęcają swój osobisty czas, wykorzystując ku temu swoje umiejętności. To jest codzienne myślenie o drugim człowieku, nie wszystkich na to stać. Jesteście państwo wyjątkową grupą w naszym społeczeństwie" – podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że bardzo by chciał, aby Polska stawała się coraz bardziej dostępna. Zwrócił jednocześnie uwagę, że na przestrzeni lat wiele się zmieniło.

"Im państwo jest zamożniejsze, im większa świadomość społeczeństwa, tym większe są możliwości realizacji działań w zakresie dostępności. (...) Chodzi o to, żeby Polska była dostosowana wszędzie do potrzeb obywatela" – powiedział prezydent.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Katarzyna Herbut

kkr/ kh/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
0.1°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 16:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-03 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 18:00
miejsce
Bazar Klub, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Chopin Point Warsaw (Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany