28 wrzesień 2022

Szacujemy, że około 17 mln gospodarstw skorzysta z zamrożenia cen prądu

zdjęcie: Szacujemy, że około 17 mln gospodarstw skorzysta z zamrożenia cen prądu / fot. PAP
fot. PAP
Robimy wszystko, aby w maksymalny sposób ograniczyć wzrost cen energii. Szacujemy, że około 17 mln gospodarstw skorzysta z zamrożenia cen prądu – powiedział w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
REKLAMA

Szwed na antenie Polskiego Radia odniósł się do zamrożenia w 2023 r. cen prądu dla wszystkich gospodarstw domowych do poziomu zużycia 2 tys. kWh rocznie.

"Dzisiaj na posiedzeniu Sejmu będzie pierwsze czytanie tej ustawy i robimy wszystko, aby w maksymalny sposób ograniczyć wzrost cen energii" – powiedział.

Dodał, że gospodarstwa domowe, które będą zużywały do 2 tys. kWh w przyszłym roku, zapłacą za prąd cenę tegoroczną.

"Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Dla rodzin wielodzietnych i gospodarstw rolnych będzie to 3 tys. kWh" – wyjaśnił Szwed.

Drugą formą pomocy są dodatki do cen energii. "Jest to kwota do tysiąca złotych do różnych nośników energii. Do tych nośników wliczają się m.in. pompy ciepła, bo jest to ogrzewanie energią elektryczną" – przekazał.

Podkreślił, że jeżeli dane gospodarstwo domowe zużyje do 2 tys. KWh prądu lub obniży o 10 proc. zużycie prądu w stosunku do roku poprzedniego, to w 2024 r. otrzyma zniżkę 10 proc. na ceny energii.

"Wyliczenia, które były przeprowadzone w ministerstwie klimatu, wskazują, że średnia zużycia prądu jest właśnie w okolicach 2 tys. kWh. Stąd takie rozwiązania. Łącznie na to jedno wsparcie są ponad 23 mld zł. Szacujemy, że około 17 mln gospodarstw skorzysta z tego rozwiązania" – powiedział.

Zdaniem wiceministra "kwestia inflacji, podwyżek cen energii jest nie tylko wewnętrzną sprawą naszego kraju, ale wynika z wojny na Ukrainie i z wysokiej inflacji, która jest w całej Europie". (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
2.9°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 16:20
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-01-31 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-31 18:00
miejsce
Klub Hydrozagadka, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-31 19:00
miejsce
Klub Komediowy Puenta, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-31 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany