reklama
kategoria: Społeczne
25 listopad 2024

Warszawa mówi o kryzysie bezdomności

zdjęcie: Warszawa mówi o kryzysie bezdomności / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Jak doraźnie pomóc bezdomnym i jaka pomoc długofalowa sprawdza się najlepiej – opowiada Kamilowi Dąbrowie ze stołecznego ratusza Katarzyna Nicewicz, prezeska fundacji Daj Herbatę. Od poniedziałku 25 listopada można posłuchać finałowego odcinka czwartego sezonu miejskiego podcastu „Warszawa mówi”.
REKLAMA
To już 24 odcinek podcastu „Warszawa mówi”. Wszystkie można znaleźć na miejskiej stronie internetowej.

Warszawa mówi” to głos nie tyle urzędu, ale przede wszystkim warszawianek i warszawiaków. W ostatnim sezonie rozmawiałem z nagradzanym warszawskim raperem Wojtkiem Sokołem, z czołowym piłkarzem stołecznej Legii Bartoszem Kapustką, ze świetną warszawską pisarką Sylwią Chutnik oraz znaną lekarką Magdaleną Dębską. Była też rozmowa o zrównoważonym rozwoju i zasobach energetycznych stolicy z Agatą Stremecką, a teraz wchodzi odcinek, w którym Katarzyna Nicewicz mówi o nieznanych aspektach bezdomności – wyjaśnia Kamil Dąbrowa. Warszawa mówi” o tym, czym żyją jej mieszkanki i mieszkańcy. Czym się cieszą, czym martwią, nad czym się zastanawiają. Rozmowa w podcaście pozwala zastanawiać się wspólnie z ekspertami w różnych dziedzinach.

Bezdomność w Warszawie – relacje i wsparcie

Najnowszy odcinek podcastu nosi tytuł „Gdzie mieszkają bezdomni”. Katarzyna Nicewicz opowiada w nim wstrząsające historie podopiecznych fundacji Daj Herbatę: – Facet z tatuażami, widać życiorys na twarzy, płacze i zaczyna mi opowiadać historię swojego życia. Kiedy miał trzy tygodnie, trafił do szpitala, bo został skatowany przez partnera matki. To chwyta za serce. Nie rodzimy się równi, każdy z nas dorasta w innych warunkach i czasem ludzie są od razu skazani na niepowodzenie.

Katarzyna Nicewicz mówi też, gdzie nocują osoby w kryzysie bezdomności. W noclegowniach, na ławce w parkach, w piwnicach, na lotnisku, w kanałach. A najczęściej w pustostanach i na squotach.

Warszawa oferuje pomoc systemową, znajduje się tu 14 schronisk dla osób w kryzysie bezdomności, w tym 6 z usługami opiekuńczymi. Dodatkowo, dostępna jest ogrzewalnia, 4 jadłodajnie, 2 łaźnie, 2 pralnie, 2 punkty poradnictwa (w tym medyczne), punkt poradnictwa dla kobiet oraz mobilny punkt poradnictwa. Warszawskie Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa” prowadzi 2 noclegownie i 3 miejsca interwencyjnego tymczasowego schronienia. Ponadto” w 104 lokalach realizuje program „Najpierw Mieszkanie”. Zarządzanie Prezydenta m.st. Warszawy zakłada ok. 3-letni proces wsparcia.

Na ulicach Warszawy pracuje ok. 20 streetworkerów – we wszystkich dzielnicach i w komunikacji miejskiej. Do tego 14 streetworkerów w ramach Mobilnego Punktu Poradnictwa. To specjalny autobus, który kursuje codziennie, również w niedziele i święta, w godzinach porannych i wieczornych. Trasa prowadzi między warszawskimi dworcami kolejowymi i punktami pomocy. W październiku br. z Mobilnego Punktu Poradnictwa skorzystało ponad 500 osób.

Co możemy zrobić?

Kamil Dąbrowa pyta w podcaście, jak każdy z nas może pomóc, widząc osobę w kryzysie bezdomności.

Jeżeli osoba bezdomna śpi u nas na klatce i nam to nie przeszkadza, zacznijmy od zwykłego dzień dobry. Porozmawiajmy, zaproponujmy kubek herbaty. Możemy też zgłosić to streetworkerom z danej dzielnicy, oni udzielą tej osobie fachowej pomocy – mówi Katarzyna Nicewicz. A jeśli osoba jest pijana? Jestem za tym, żeby wezwać straż miejską, która zawiezie tę osobę na izbie wytrzeźwień. Po to mamy służby miejskie.

Przydatne kontakty:
  • Straż Miejska – tel. 986
  • Numer alarmowy – tel. 112
  • Strona z telefonami do streetworkerów w każdej dzielnicy – Warszawski Streetworking i Poradnictwo.
„Warszawa mówi” – co warto wiedzieć o czwartym sezonie?

Podcastu „Warszawa mówi” można słuchać na miejskiej stronie internetowej, a także na kanale YouTube @miastostolecznewarszawa oraz na popularnych platformach streamingowych.

W kończącym się właśnie czwartym sezonie największą popularnością cieszyły się odcinki: „Warszawa to moja baza. Rozmowa z Wojtkiem Sokołem” – 36 tys. odsłuchów i „Moim wzorem był Ronaldinho. Rozmowa z Sylwią Chutnik” – 27 tys. odsłuchów.

Najpopularniejsze odcinki z trzech pierwszych sezonów to: „Miasto możliwości. Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim”, „Miasto wielu twarzy. Rozmowa z Chrisem Niedenthalem”, „Gdzie w Warszawie jest Rodos. Rozmowa z Kwiatem Jabłoni”, „Ja nie myślę, że jestem stara. Rozmowa z DJ Wiką”, „Bary mleczne – nasz street food. Rozmowa z Darią Ładochą” i „Warszawskie lato 1944. Rozmowa z Janem Ołdakowskim”.

Najwięcej słuchaczy jest w grupach wiekowych 28-34 lata (25 proc.) i 35-44 lata (29 proc.). Wśród odbiorców jest nieco więcej kobiet (53 proc.) niż mężczyzn (41 proc.). Pozostałe osoby nie podają swojej płci lub deklarują się jako osoby niebinarne.

Podcast „Warszawa mówi” powróci z piątym sezonem – wiosną 2025 roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
6.6°C
wschód słońca: 07:12
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-11-26 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Centrum Zarządzania Światem,...
wstęp biletowany