13 wrzesień 2022

Zdaniem blisko 40 proc. rodziców wyzwaniem dla uczniów jest przeładowany program zajęć

zdjęcie: Zdaniem blisko 40 proc. rodziców wyzwaniem dla uczniów jest przeładowany program zajęć / fot. PAP
fot. PAP
Blisko 40 proc. rodziców uważa, że największym wyzwaniem dla uczniów w tym roku szkolnym będzie przeładowany program, a blisko 33 proc. uważa, że zmęczenie zbyt dużą liczbą obowiązków, zadań domowych i zajęć pozalekcyjnych – wynika z badania IBRiS.
REKLAMA

Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Banku.

Zapytano w nim rodziców dzieci w wieku szkolnym, co ich zdaniem będzie największym wyzwaniem dla uczniów w roku 2022/2023.

Na pierwszym miejscu badani wymienili przeładowany program nauczania. Taką odpowiedź wskazało 39,5 proc. respondentów. Najczęściej odpowiadali tak najmłodsi respondenci przed 30. rokiem życia i niemal połowa badanych z wykształceniem podstawowym i wyższym.

Na drugim miejscu badani wymienili zmęczenie spowodowane dużą liczbą obowiązków (zadań domowych i zajęć pozalekcyjnych). Odpowiedź taką wskazało 32,8 proc. respondentów. Zwróciło na nie uwagę ponownie najwięcej badanych przed 30. rokiem życia. Zmęczenie dużą liczbą obowiązków związanych z nauką poza lekcjami częściej dostrzegają ojcowie niż matki.

Na trzecim miejscu badani wymienili uzależnienie od mediów społecznościowych. Odpowiedź taką wskazało 30,6 proc. respondentów. Największą uwagę zwracali respondenci w wieku 40-49 i 50-59 lat, a także badani z wykształceniem wyższym.

25,7 proc. badanych za największe wyzwanie uznało powrót do całkowicie stacjonarnej nauki w szkole po pandemii, 24,1 proc. – integrację z rówieśnikami z Ukrainy, 19,8 proc. – niedostateczne wsparcie psychologiczne, 16,6 proc. – przemoc szkolną, 10,2 proc. – brak zrozumienia młodych ludzi przez szkołę/nauczycieli, 9,5 proc. – samotność wśród rówieśników, 8,1 proc. – presję rodziców/nauczycieli na wyniki szkolne.

5,4 proc. badanych, na pytanie o największe wyzwanie dla uczniów, udzieliło odpowiedzi: nie wiem/trudno powiedzieć.

Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w lipcu 2022 r. na reprezentatywnej 1001-osobowej grupie dorosłych Polaków. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
0.1°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 16:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-03 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 18:00
miejsce
Bazar Klub, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany