2 grudzień 2019

Żywe karpie przed wigilią. Coraz trudniej je kupić

Prawie wszystkie sieci handlowe odchodzą od sprzedaży żywego karpia w okresie przedświątecznym. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, nie chcą zwiększać cierpienia zwierząt. Wyjątkiem jest Carrefour, który wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą kultywować polską tradycję.Prawie wszystkie sieci handlowe odchodzą od sprzedaży żywego karpia w okresie przedświątecznym. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, nie chcą zwiększać cierpienia zwierząt. Wyjątkiem jest Carrefour, który wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą kultywować polską tradycję.
REKLAMA
Jak podaje serwis WP Finanse, prawie wszystkie sieci handlowe w Polsce zadeklarowały, że nie będzie można kupić w ich sklepach żywego karpia. Wyjątki są tak naprawdę nieliczne. E.Leclerc Polska na przykład nie zadeklarował, w jakiej formie będą dostępne ryby, ponieważ każda placówka, działająca pod szyldem marki jest osobnym przedsiębiorstwem i to do niej należy decyzja.

Zupełnie inną strategię przyjął Carrefour, otwarcie zapowiadając możliwość kupna żywego karpia w okresie przedświątecznym. Klienci będą oczywiście zachęcani do skorzystania również z zakupu ryb wypatroszonych lub innych elementów z ich przerobu. Kto jednak nie będzie chciał zmieniać nawyków zakupowych, zawsze może skorzystać z opcji uboju karpia przez pracownika w sklepie.

Dr Maria Andrzej Faliński zauważa dodatkowo, że Carrefour włożył duży wysiłek, by zapewnić rybom humanitarne warunki, co nie jest proste technicznie, higienicznie, prawnie i społecznie.
Ponadto jak mówi w rozmowie z WP Finanse Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland, to klienci wymuszają na sklepach zmianę standardów sprzedaży. Kiedyś w domowych warunkach łatwiej było przechowywać rybę w wannie niż jej porcjowane mięso – a to z prozaicznego faktu, jakim był powszechny brak lodówek.

Współcześnie zmieniła się jednak nie tylko technika, ale też świadomość konsumencka.

Źródło: WP Finanse
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-16 19:30
miejsce
Teatr Collegium Nobilium,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-16 20:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany