Sport artykuł sponsorowany
23 listopad 2022

Czy tu biega następny Lewy?

zdjęcie: Czy tu biega następny Lewy? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Historia największej gwiazdy współczesnej polskiej piłki fascynuje każdego, kto interesuje się tym sportem. Nie tylko ze względu na osiągnięcia, jakie już zapisał na swoim koncie, nie tylko ze względu na zdobyte tytuły, nagrody czy siłę indywidualnej marki sportowca. To, co fascynuje w życiorysie Roberta Lewandowskiego, to długa i kręta droga, która doprowadziła go na piłkarski szczyt. A ta droga zaczęła się w małym warszawskim klubie, który od wielu lat szkoli młodych piłkarzy w wielu grupach wiekowych. Ćwiczą tu zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Mowa oczywiście o UKS Varsovia.
Varsovia to wiele drużyn w różnorodnych kategoriach wiekowych – począwszy od skrzatów, a skończywszy na juniorach starszych. W drużynach od U-6 do U-19 trenuje łącznie kilkuset chłopców oraz dziewcząt. Jak podkreślają kierujący akademią, w szkoleniu w Varsovii kładzie się znaczący nacisk na umiejętności podejmowania decyzji i kreatywność. Te elementy są wplatane do każdego, nawet najmniejszego ćwiczenia. Zarazem istotną rolę w szkoleniu odgrywają ciekawie skomponowane zajęcia. Trenerom zależy, by podopieczni rozwijali się, ale przede wszystkim cieszyli piłką i dobrze bawili. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych grup.

Chcemy rozwijać zawodników poprzez wyposażenie ich w umiejętności gry na różnych pozycjach. Nie mamy pewności, w jakim ustawieniu i na jakiej pozycji grać będą w przyszłości piłkarze, którzy obecnie reprezentują Varsovię. Dlatego naszym celem jest wszechstronne wyszkolenie zawodników. Chcemy przy tym, aby nasze treningi były bardzo intensywne i mocno zindywidualizowane – tłumaczy Adam Kucharczyk, dyrektor ds. szkolenia UKS Varsovia.

Jak zaznacza Kucharczyk, poszczególne etapy treningu w Varsovii są odmienne dla różnych grup wiekowych. Typ zajęć i ich forma są dostosowane do etapów rozwoju mentalnego oraz zdolności motorycznych określonej grupy. Młodsi częściej bawią się z piłką, starsi realizują dłuższe i bardziej skomplikowane ćwiczenia. Wszystko w imię harmonijnego rozwoju. Jak podkreśla Kucharczyk, celem jest wychowywanie profesjonalnych zawodników, ale też wychowywanie poprzez sport. Jak dodaje, ogromne znaczenie w rozwoju klubu ma wkład Roberta Podolińskiego, trenera z wieloletnim doświadczeniem. On to jako dyrektor sportowy Varsovii przyczynia się do formowania przyszłych talentów.

Takie podejście przekłada się na sukcesy akademii. Te z kolei znajdują odzwierciedlenie między innymi w uzyskaniu Złotej Gwiazdki w ramach Programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskich. Ten innowacyjny projekt ma na celu podnoszenie kompetencji podmiotów zajmujących się szkoleniem młodzieży. Te akademie, które spełniają najwyższe wyznaczone przez program kryteria, mogą liczyć na uzyskanie najwyższego poziomu certyfikacji, czyli właśnie na Złotą Gwiazdkę. Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Złota Gwiazdka w Programie Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskichi wychowanie największej gwiazdy naszej piłki to niewątpliwie istotne osiągnięcia. Wszyscy liczymy, że na klubowych boiskach trenują kolejni wybitni zawodnicy i zawodniczki. Czy będzie wśród nich ktoś, kto rzuci wyzwanie legendzie Lewego? Trzymamy kciuki i uważnie przyglądamy się, licząc na pozytywną odpowiedź na to pytanie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
1.8°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:24
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-12-06 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 18:30
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany