23 czerwiec 2021

ME w tenisie stołowym w hali COS Torwar rozpoczęte

fot. nadeslane
We wtorek w hali COS Torwar wystartowła próba generalna przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Do niedzieli 27 czerwca najlepsi tenisiści stołowi Starego Kontynentu powalczą o medale mistrzostw Europy.
REKLAMA
Impreza według planu miała odbyć się we wrześniu ubiegłego roku, ale trzeba było ją przełożyć ze względu na trwającą pandemię. Koronawirus wywarł też wpływ na to, jak będą przebiegały tegoroczne zawody w Warszawie.

Organizatorzy położyli ogromny nacisk na stricte covidowe obostrzenia – powiedział Andrzej Kalinowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu. – Stworzyliśmy tutaj bańkę, mamy wydzielone sektory, zakaz przemieszczania się naszych pracowników i osób postronnych – dodał.

Kluczowe dla zachowania pełnego reżimu sanitarnego będzie zachowanie samych zawodników, bo muszą oni w pełni dostosować się do zamknięcia.

Na Torwarze złotego medalu z poprzednich ME, rozgrywanych w 2018 roku w Alicante, nie będzie bronić kontuzjowana Li Qian. O podium znów powalczy za to Katarzyna Grzybowska-Franc, brązowa medalistka z Hiszpanii. W kadrze znalazły się również Natalia Partyka, Natalia Bajor oraz siostry bliźniaczki Anna i Katarzyna Węgrzyn.

Wśród mężczyzn największe nadzieje wiązane są z występem najstarszego i najbardziej doświadczonego z naszych reprezentantów. Jakub Dyjas, który w październiku skończy 26 lat, indywidualnie wywalczył brązowy medal ME w 2016 roku w Budapeszcie. Oprócz niego na Torwarze pojawią się Marek Badowski, Samuel Kulczycki, Maciej Kubik oraz niespełna 15-letni Miłosz Redzimski. Trudno oceniać szansę naszych zawodników, bo to pierwsze duże międzynarodowe zawody od dawna, jeśli nie liczyć turniejów kwalifikacyjnych do Tokio. W tych Polakom się nie powiodło, a Polki nie startowały, bo wywalczyły bilety do Japonii przed pandemią. Starty naszych reprezentantów będzie można śledzić w telewizji – publiczność nie będzie wpuszczona na  Torwar.

Rywalizacja na ME w Warszawie będzie toczyć się w  singlu, deblu oraz mikście. W zawodach indywidualnych wystartuje 95 zawodniczek i 106 zawodników. Organizacja turnieju jest możliwa dzięki wsparciu, jakie Polski Związek Tenisa Stołowego otrzymał z budżetu państwa – na imprezę przekazano milion złotych. Honorowym patronatem imprezę objął premier Mateusz Morawiecki.

Uważnie obserwuję rozwój tenisa stołowego w Polsce od momentu rozpoczęcia kadencji nowego zarządu PZTS. W przeciągu czterech ostatnich lat tenis stołowy wyszedł z cienia innych dyscyplin i stał się sportem rozpoznawanym, gromadzącym licznych miłośników – stwierdził minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber. – Osobiście zabiegałem o to, aby tegoroczne mistrzostwa uzyskały pomoc ze strony rządu. Organizatorzy otrzymali wsparcie finansowe z rezerwy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – uzupełnił.

Ostatnie ME w tenisie stołowym w Polsce rozgrywano w 2011 roku w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu.

Przygotowania trwały ponad pół roku. One były coraz bardziej intensywne wraz ze zbliżającym się terminem. Od dwóch tygodni prawie codziennie gościliśmy organizatorów – opowiedział o kulisach tegorocznych przygotowań dyrektor COS-u. – Pokazaliśmy, że umiemy i możemy takie wydarzenie zorganizować na przykładzie ME w zapasach. Organizator ma do nas pełne zaufanie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Myślę, że to główny powód tego, że takie zawody, rangi mistrzowskiej, odbywają się na Torwarze – uważa Kalinowski.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie w hali odbędą się kolejne ważne imprezy o wysokiej randze międzynarodowej. Jest wiele instytucji, które zgłaszają chęć organizowania tu zawodów sportowych.

Coraz więcej imprez odbywa się na Torwarze właśnie dzięki temu, że potrafimy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa – stwierdził dyrektor COS-u.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-09-28 19:30
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-29 19:00
miejsce
Klub Stodoła, Warszawa, Stefana...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-30 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany