12 listopad 2019

Kto marzy o bunkrze? Czy Polacy są gotowi stawiać własne schrony na wypadek wojny?

Jak kształtuje się rodzimy rynek sprzedaży przydomowych zabezpieczeń na wypadek kataklizmów, wojen lub tragedii - zbadał money.pl. Okazuje się, że ten sektor rynku budowlanego, odnoszący sukcesy w wielu bogatych krajach na całym świecie, w naszej części Europy nie znajduje entuzjastów. To jednak może się zmienić lada chwila.
REKLAMA
Tak uważa, jak stwierdził portal, między innymi zajmujący się tą branżą Michał Lorek, współzałożyciel firmy Mahton, oferującej schrony modułowe. Wprawdzie żadne zlecenie jeszcze nie doczekało się realizacji, jednak zamówień na bunkry przedsiębiorstwo spodziewa się wiele. Tymczasem trwały badania inżynierskie,  poszukiwania partnerów biznesowych i chętnych do finansowania budowy prototypu.

Koszt takiego schronu w wersji podstawowej ma sięgać kwoty ok. 500 tys. zł. Wyższe ceny dotyczyć mają dodatkowego wyposażenia i realizacji specjalnych oczekiwań klienta.
Firma Filze Gres z Gdańska już prowadzi budowy takich obiektów. Spełniają, jak ustalił money.pl, normy pozwalające na przetrwanie w nich przez 90 dni bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Taki rodzinny bunkier jest znacznie tańszy - podstawowa wersja to 90 tysięcy złotych, jednak klienci decydują się na wydatek nawet 500 tysięcy. Przedstawiciele branży zgodnie zauważają, że zainteresowanie ich produktem w Polsce stale rośnie.

Według przedsiębiorców, z którymi rozmawiał portal, potrzeba posiadania schronu wynika z obaw przed kataklizmem, wojną, atakiem terrorystycznym, niepokojami społecznymi, ale bywa, że nabywcy kierują się chęcią zaimponowania znajomym i sąsiadom.

Jednak znacznie większe doświadczenie od polskich firm działających na tym niszowym rynku mają przedsiębiorstwa z Niemiec, specjalizujące się w budowie pancernych garaży, czy też bezpiecznych pokojów, które, według wykonawców, mogą zapewnić bezpieczeństwo nawet w okolicznościach sporej eksplozji materiałów wybuchowych na zewnątrz. Koszt takiej instalacji to około 124 tys. euro., czyli ponad pół miliona zł. Taki schron może być wyposażony w małą toaletę, ma też własny system zasilania.


Źródło: money.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny ROMA, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Gemba, Warszawa, ul. Wilcza 50/52
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany