11 sierpień 2020

Depresja kobiet w ciąży szkodzi mózgowi dziecka

fot. PAP
Zmienione połączenia w mózgu dziecka to jeden ze skutków depresji matki w czasie ciąży. U potomstwa mogą pojawić się zaburzenia zachowania i rozwoju oraz większe ryzyko depresji w młodym wieku.
REKLAMA

Nawet jedna piąta kobiet doświadcza objawów depresji w trakcie ciąży - zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „Journal of Neuroscience”. Niestety, niewiele wiadomo o tym, jak taki stan matki wpływa na płód.

Depresję kobiety powiązano już jednak z podniesionym ryzykiem zaburzeń rozwojowych i kłopotów z zachowaniem u dziecka, a także większym zagrożeniem jego depresji w wieku 18 lat.

Aby bliżej przyjrzeć się temu, co dzieje się w organizmach nienarodzonych dzieci matek z depresją, naukowcy przebadali 54 pary kobieta-dziecko. Przeanalizowali m.in. mózgi dzieci z pomocą techniki MRI. Metoda ta pokazuje siłę strukturalnych połączeń między różnymi regionami mózgu.

Jak się okazało, objawy depresji u matki wiązały się ze słabszymi połączeniami w istocie białej między regionami odpowiedzialnymi za przetwarzanie emocji.

Takie zmiany, jak tłumaczą naukowcy, mogą prowadzić do kłopotów z regulacją emocji i tłumaczyć, dlaczego dzieci takich matek same są bardziej zagrożone depresją.

U chłopców zauważone zmiany w mózgu wiązały się przy tym z hiperaktywnością i zwiększoną agresją.

Według badaczy, uzyskane wyniki wskazują na potrzebę lepszej pomocy ciężarnym kobietom, która uwzględnia rozpoznawanie i leczenie depresji.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-08/sfn-pda080420.php (PAP)

mat/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-25 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany