reklama
kategoria: Technologie
19 lipiec 2023

J.Cieszyński i G.Puda zainaugurowali projekt "Cyberbezpieczny Samorząd"

zdjęcie: J.Cieszyński i G.Puda zainaugurowali projekt
W podwarszawskim Otwocku (Mazowieckie) minister cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zainaugurowali projekt "Cyberbezpieczny Samorząd". W ramach projektu samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Na projekt przeznaczono prawie 1,9 miliarda złotych.
REKLAMA

W środę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Otwocku (Mazowieckie) odbyła się konferencja prasowa dotycząca inauguracji projektu "Cyberbezpieczny Samorząd". Udział w niej wziął m.in. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

"To wy, samorządowcy jesteście najbliżej mieszkańców. To w jednostkach samorządowych obywatele załatwiają najwięcej formalności. Za bezpieczeństwo tych usług ponosimy wspólną odpowiedzialność, zarówno na szczeblu państwowym, jak i samorządowym" - zaznaczył podczas konferencji Janusz Cieszyński.

Szef resortu cyfryzacji zaznaczył, że projekt "Cyberbezpieczny Samorząd" zapewni dofinansowanie każdemu samorządowi. "Do gmin, powiatów i województw trafi prawie 1,9 miliarda złotych" - podkreślił. Dodał przy tym, że projekt jest skierowany do ponad 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów i województw.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział natomiast, że wnioski do projektu samorządy mogą składać od środy, 19 lipca aż do końca września. "Polska wzmacnia bezpieczeństwo nie tylko w wymiarze militarnym, nie tylko zabezpieczamy wschodnią granicę NATO, UE, strefy Schengen, ale także chronimy się przed zagrożeniami cybernetycznymi. Wszystkie te działania mają charakter bezprecedensowy" - wskazał minister Puda.

"Na Cyberbezpieczny samorząd z polskiej części środków unijnych przeznaczamy ok. 1,5 mld zł. To ogromna część wszystkich środków przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Chcemy, żeby wszystkie samorządy miały możliwość zwiększenia odporności na cyberataki" - zapewnił szef resortu funduszy i polityki regionalnej.

Według założeń projektu każdy samorząd może dostać dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa od 200 tysięcy do 850 tysięcy złotych. Wysokość dofinansowania oraz udział wkładu własnego będą uzależnione od liczby mieszkańców i zamożności jednostki, czyli tzw. wskaźnika podatkowego odpowiedniego dla gmin, powiatów i województw.

Jak zapewniają oba ministerstwa samorządy, które wezmą udział w projekcie będą mogły rozliczyć działania w ramach projektu zrealizowane od 1 czerwca 2023 roku do 30 czerwca 2026 roku.

Otrzymane środki samorządy będą mogły przeznaczyć m.in. na pracowanie, wdrożenie i certyfikację procedur z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji czy specjalistyczne szkolenia. Dofinansowanie obejmie też zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług mających na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa.

"Od wielu lat jako samorządy przechodzimy proces cyfrowej transformacji, która ma na celu optymalizację i poprawę efektywności realizowanych zadań, ale przede wszystkim poprawę dostępności i jakości obsługi mieszkańców. Proces cyfryzacji, o ile otwiera nowe nieograniczone możliwości, niesie ze sobą także realne ryzyko, które należy minimalizować lub neutralizować poprzez podnoszenie świadomości użytkowników oraz stosowanie wielopoziomowych zabezpieczeń. Obecnie, zwłaszcza w okresie trwającej wojny za naszymi wschodnimi granicami, jesteśmy coraz częściej narażeni na cyberataki, które przyjmują coraz bardziej zawoalowaną formę" - podkreślił podczas konferencji prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Włodarz otwockiego magistratu ocenił, że zainaugurowany projekt "Cyberbezpieczny Samorząd" jest dla samorządów "niezmiernie istotnym i realnym wsparciem". "Jako samorządowcy odpowiadamy za bezpieczeństwo pracy urzędów i jak najlepsze świadczenie usług na rzecz naszych mieszkańców. Bezpieczeństwo przetwarzanym danych, informacji jest tu kluczowe. Dlatego ta konkretna pomoc finansowa od rządu daje nam gwarancję na zakup i wdrożenie konkretnych rozwiązań, programów, szkoleń i systemów w celu podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa" - dodał Margielski. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
2.5°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-12-12 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-12 17:30
miejsce
Klubokawiarnia Towarzyska,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Kino Wisła, Warszawa, Pl. Wilsona 2
wstęp biletowany