Turystyka artykuł sponsorowany
12 wrzesień 2019

Czym kusi kubańska Hawana - poznaj największe atrakcje!

fot. nadesłane
Hawana to kwintesencja Kuby, pocztówka, na której czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. W tym mieście pełnym kontrastów jedni zakochują się bez pamięci, inni zaś odhaczają je na swojej liście miejsc do zobaczenia bez większego entuzjazmu. Potrafi oczarować architektonicznymi perełkami, ale i skłonić do refleksji nad historią, która nie była dla stolicy zbyt łaskawa. Za to w żadnym innym mieście nie napijesz się typowego kubańskiego trunku w la cuna del daiquiri (kolebce daiquiri) i nie poczujesz wiatru we włosach przemierzając ulice kolorowym oldtimerem. Jakie miejsca zwiedzić i jakie atrakcje zaplanować, aby odkryć magię Hawany?
Stara Hawana – Habana Vieja

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na zwiedzanie stolicy Kuby, zacznij od starówki. Co ciekawe w tym roku Hawana obchodzi swoje 500-te urodziny i jeśli gdzieś szukać śladów dawnej świetności miasta to właśnie tu. Od 1982 roku La Habana Vieja jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i dzięki temu z roku na rok turyści mogą tu podziwiać coraz więcej odrestaurowanych architektonicznych perełek. To tutaj możesz uchwycić w obiektywie sędziwych Kubańczyków leniwie palących cygara i zrobić zdjęcie z Kubankami o obfitych kształtach, ubranymi w kolorowe tradycyjne stroje. Zwiedzając tą część miasta koniecznie trzeba się zatracić w wąskich uliczkach i podziwiać kolonialne budownictwo – kolorowe elewacje, drewniane balkony i kamienne arkady. Podczas spaceru warto zrobić kilka postojów na słynnych placach, gdzie koncertuje się życie mieszkańców Hawany i znajdują się najpopularniejsze zabytki. Najstarszy – Plaza de Armas został wytyczony w 1582 roku, a swoją nazwę (plac broni) zawdzięcza organizowanym tu przez lata ćwiczeniom wojskowym. To tutaj możesz zatrzymać się przy kolorowych straganach z książkami, magazynami i płytami winylowymi, a także zobaczyć dawną siedzibę władz kolonialnych Kuby - Palacio de los Capitanes Generales. Stąd tylko 300 metrów dzieli Cię od równie ciekawego Placu Katedralnego, zdominowanego przez monumentalną Katedrę św. Krzysztofa wykonaną głównie z koralu z dna zatoki meksykańskiej. W tym miejscu przez wiele lat spoczywały szczątki odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Kolejny plac - Plaza de San Francisco de Asis mieści Bazylikę i klasztor św. Franciszka z Asyżu. Można tu również zobaczyć białą marmurową fontannę z rzeźbami lwów autorstwa włoskiego artysty Giuseppe Gagginiego. Na deser Plaza Vieja, która przyciąga turystów uroczymi fasadami w odcieniach błękitu i ochry, a także pieczołowicie odrestaurowanymi witrażami. Dawniej plac był miejscem handlu niewolnikami, a następnie mieściła się tu hala targowa. Po długim spacerze warto zatrzymać się tu na filiżankę świeżo mielonej kawy, a następnie udać się do najwyższego budynku na placu - Edificio Gómez Villa by podziwiać panoramę z Camera Obscura.Śladami Hemingwaya

Zamiast zwiedzać Hawanę zaliczając po kolei najpopularniejsze zabytki możesz wybrać alternatywną wersję, w klimacie klubowym, lekko zakrapianym kubańskimi trunkami, ale i sentymentalną. A wszystko za sprawą znakomitego pisarza, laureata Nagrody Nobla, którego większość z nas zna z opowiadania o walce starego rybaka z rybą marlinem „Stary Człowiek i morze”. Mowa oczywiście o Erneście Hemingway’u, mieszkającym i tworzącym przez 20 lat na Kubie. Pierwszym punktem wycieczki będzie elegancki hotel Ambos Mundos, gdzie przez kilka lat mieszkał noblista. Dziś pokój 511, w którym tworzył jest udostępniony dla zwiedzających wraz z ciekawymi eksponatami – m.in. maszyną do pisania i okularami Hemingway’a. Aby skosztować typowych kubańskich drinków pijanych przez pisarza – mohito i daiquiri - należy udać się do pubu La Bodeguita del Medio oraz do restauracji El Floridita. W pierwszym z miejsc na ścianie umieszczono cytat „Mi mojito en La Bodeguita, Mi daiquiri en El Floridita” co oznacza „Moje mojito w Bodeguicie, moje daiquiri we Floridicie” i choć nie ma dowodów na to, że to faktycznie słowa noblisty, niewątpliwie zabieg marketingowy zdał egzamin, bo oba miejsca od wielu lat przyciągają masę turystów.


Cygara, kawa i rum

A gdyby tak poczuć Hawanę wszystkimi zmysłami? Rozsmakować się w kubańskim rumie, poczuć aromat zbieranych i palonych tutaj ziaren kawy, zobaczyć produkcję najbardziej znanych na świecie cygar? Chociaż w muzeach poświęconych tym produktom często trzeba się liczyć z tłumami turystów, warto dopisać je do planu zwiedzania. Pierwszym z miejsc godnych odwiedzenia jest Muzeum Rumu Havana Club, gdzie zobaczysz etapy produkcji alkoholu, poznasz historię marki i skosztujesz najlepszego Añejo 7 años. Z kolei w Casa del Tabaco, czyli niewielkim muzeum tytoniu obejrzysz eksponaty należące do samego Fidela Castro. Chcesz się przekonać czy kubańskie cygara faktycznie tak, jak głosi legenda są zawijane na udach Kubanek? Zajrzyj do Fabrica deb Tabaco Partagas, czyli jednej z najstarszych fabryk cygar na Kubie, w której mieści się także muzeum.


American dream

Kubański klimat potrafi dać się we znaki podczas zwiedzania, dlatego świetnym pomysłem na zobaczenie bardziej odległych punktów jest przejażdżka zabytkowymi samochodami. A te znajdziesz w Hawanie na każdym kroku. Motoryzacyjne cuda z lat 50., a nawet 30. i 40. są dowodem na to, że Kubańczycy wygrali walkę z czasem i techniką. Jak pewnie wiesz po wybuchu rewolucji na Kubie i amerykańskim embargo tutejsi mieszkańcy zostali praktycznie odcięci od świata. Z powodzeniem udało się im wskrzesić pozostawione przez uciekających w latach 60. Amerykanów krążowniki, które do dziś wpisują się w krajobraz Hawany. Przejażdżka zabytkowym Buickiem, De Soto, Cadillakiem czy Chevroletem to jedna z najbardziej niezapomnianych rozrywek. Najlepiej rozpocząć wycieczkę w okolicach Parque Central, gdzie przy okazji warto zobaczyć elegancki Hotel Inglaterra oraz wytworny budynek Teatru Narodowego. Kilka kroków stąd znajduje się też symbol przedrewolucyjnej Kuby – Kapitol. Nie sposób przeoczyć jego podobieństwo do siedziby amerykańskiego Kongresu, ale i paryskiego Panteonu. Najbardziej spektakularnym elementem budynku jest 92-metrowa kopuła, będąca jedną z największych na świecie. Po wynegocjowaniu atrakcyjnej stawki z właścicielem wybranego oldtimera możesz udać się w trasę przez nadmorską promenadę Malecon, dzielnicę Miramar, aż do Placu Rewolucji. Po drodze zobaczysz legendarny pięciogwiazdkowy Hotel Nacional, który gościł m.in. Walta Disneya i Franka Sinatrę. Wisienką na torcie będzie zakończenie zwiedzania w spektakularnym forcie i zamku El Morro, chroniącym wieki temu stolicę Kuby przed najazdem piratów. Dziś fortyfikacja, a dokładnie znajdująca się w jej obrębie latarnia morska, jest świetnym miejscem widokowym na Hawanę i ocean.


Zabawa w kubańskim stylu 

Hawana bez wątpienia oczaruje miłośników fiesty i nocnego życia. Wieczorem można tu skorzystać z lekcji salsy z instruktorem lub udać się na widowisko do Kabaretu Tropicana. Jeśli klimat karnawału z Rio de Janeiro Ci nie odpowiada, postaw na ucztę kubańskiej muzyki w słynnym Buena Vista Social Club. Lista rozrywek w tym magicznym mieście jest dużo dłuższa i bez wątpienia znajdziesz coś dla siebie.

Dzień czy dwa to zdecydowanie za mało, aby poznać wszystkie zakątki stolicy Kuby i rozkoszować się jej wyjątkowym charakterem. Masz ochotę na więcej? Zobacz oferty dłuższego wypoczynku w Hawanie dostępne na www.itaka.pl.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6982
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Stawki 2a
wstęp biletowany