31 lipiec 2020

ING: jedna trzecia Polaków z powodu pandemii koronawirusa zmieniła swoje plany urlopowe

fot. PAP
Wybuch pandemii koronawirusa nie wpłynął na plany urlopowe 61 proc. Polaków. Jednak trzy czwarte urlopowiczów może spędzić wakacje bez opuszczania kraju - wynika z badania ING.
REKLAMA

Wedle twórców badania przed pandemią około 64 proc. mieszkańców kraju deklarowało wyjazd na urlop podczas wakacyjnych miesięcy. Obecnie ponad jedna trzecia z nich zrewidowała swoje plany i już tylko 42 proc. badanych planuje wakacje poza domem.

Autorzy badania sprawdzili, jaki budżet Polacy planują przeznaczyć na wakacyjne wyjazdy. "Blisko połowa pytanych osób (48 proc.) deklaruje mniejsze wydatki niż zazwyczaj. Szukają tańszych rozwiązań, jak kempingi i podróże samochodem" - czytamy.

Wyniki badania pokazują, że ponad 52 proc. badanych wskazuje też na większe zainteresowanie miejscami i atrakcjami blisko miejsca zamieszkania. "Poza tym konsumenci stawiają na bardziej aktywny wypoczynek z większą dbałością o niemarnowanie wody, jedzenia i energii" - napisano.

"Nawet 75 proc. planujących urlop spędzi go w kraju. Najczęściej to przynajmniej jeden dłuższy wyjazd (48 proc.) albo jednodniowe wycieczki (14 proc.)" - napisano. "Tylko około 24 proc. Polaków zdecyduje się na dłuższy wyjazd poza granicę swojego kraju" - dodano.

Wedle wyników badań Polacy wyraźnie deklarują unikanie tłumu i transportu publicznego – aż 60 proc. badanych podkreśliło to w odpowiedziach. "Na nocleg najchętniej wybierają hotele, motele, zajazdy i pensjonaty (44 proc.) oraz wynajmują kwatery prywatne i domki turystyczne (32 proc.)" - napisali autorzy badania. Mniejsza grupa – 13 proc. badanych – zatrzymuje się u krewnych i znajomych.

Mniejszą popularnością cieszą się miejsca, gdzie wypoczynek spędza się grupowo: wyjazd do sanatorium zadeklarowało 2 proc., 3 proc. pobyt w schronisku, a na kemping czy pole biwakowe zdecydowała się co 10. osoba.

Badania zostały przeprowadzone przez Think Forward Initiative, wspólny projekt Grupy ING oraz partnerów: Deloitte, Dimension Data, CEPR, Dell/EMC i Amazon Web Services. Ankiety odbyły się w pięciu europejskich krajach: Polsce, w Niemczech, Rumunii, Hiszpanii i Turcji. (PAP)

pgo/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-07-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-16 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-17 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany