7 styczeń 2023

Warszawa na 38. miejscu w rankingu 100 najlepszych miast na świecie

zdjęcie: Warszawa na 38. miejscu w rankingu 100 najlepszych miast na świecie / fot. PAP
fot. PAP
Każdego roku mamy okazję zapoznać się z kilkoma raportami, które wskazują miasta, w których żyje się najlepiej czy te, w których koszty życia są najwyższe. Za sprawą raportu „World’s Best Cities” przygotowanego przez firmę konsultingową Resonance Consultancy wraz z początkiem roku poznaliśmy także te najlepsze. Na szczycie zestawienia uplasował się Londyn, wyprzedzając w rankingu Paryż i Nowy Jork. W raporcie nie zabrakło także polskiego akcentu. Wśród 100 najlepszych miast, na 38. pozycji znalazła się Warszawa. W tym roku przyznano także honorowy tytuł stolicy Ukrainy.
REKLAMA

Autorzy rankingu najlepszych miast świata w podsumowaniu uwzględnili wyłącznie te, których populacja sięga przynajmniej miliona mieszkańców. Aby wybrać najlepsze, pod uwagę brane były takie kryteria, jak: bezpieczeństwo, poziom zatrudnienia i dostępność ofert pracy, sytuacja gospodarcza, infrastruktura, zaplecze kulturalne, kulinarne oraz atrakcje turystyczne.

Z opublikowanego zestawienia wynika, że na tytuł najlepszego miasta na świecie zasłużył sobie Londyn, który na podium wyprzedził kolejno Paryż i Nowy Jork. W pierwszej 10. zestawienia znalazły się także kolejno: Tokio, Dubaj, Barcelona, Rzym, Madryt, Singapur i Amsterdam.

Powody do zadowolenia mogą mieć także mieszkańcy Warszawy. Stolica Polski znalazła się na 38. miejscu wśród 100 najlepszych miast na świecie. Tę stosunkowo wysoką pozycję Warszawa zawdzięcza m.in. licznym atrakcjom turystycznym, doskonałemu zapleczu kulinarnemu, stałemu rozwojowi infrastruktury, i, na co zwrócili uwagę analitycy, doskonale wykształconym mieszkańcom.

W tegorocznym zestawieniu przyznano także wyróżnienie honorowe. Choć Kijów nie znalazł się w ogólnym zestawieniu ze względu na trwającą wojnę, autorzy raportu uznali, że stolicy Ukrainy należy się honorowy tytuł najlepszego miasta na świecie.

„Historyczna stolica Ukrainy, podobnie jak reszta Ukrainy, jest miejscem niewyczerpanej odwagi w obliczu codziennych tragedii” – czytamy w podsumowaniu. To wyróżnienie nie umknęło uwadze merowi Kijowa. „Dzięki odporności, niezłomności mieszkańców Kijowa i odwadze w obliczu wojny eksperci agencji przyznali stolicy honorowy tytuł najlepszego miasta 2023 roku w rankingu +100 najlepszych miast świata+. Kijów jest dziś sercem Europy, które wciąż bije – dla życia, rozwoju, piękna i komfortu jego mieszkańców” – napisał na Telegramie Witalij Kliczko. (PAP Life)

mdn/ moc/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
3.5°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany