Z powodu braku ważnych dokumentów z kraju nie mogło wyjechać prawie pół tys. obywateli
Michalska poinformowała, że najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. "Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają swój stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Przypominamy, każda zmiana danych w dowodzie osobistym wiąże się z obowiązkiem wymiany dokumentu" - podkreśliła rzeczniczka.
Dodała, że trzeba także pamiętać o tym, że dokument, którym się posługujemy nie może być w żaden sposób uszkodzony. "Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi podczas odprawy granicznej, że dokument jest nieważny, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski" - powiedziała.
Przypomniała, że dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane. "Przed wybraniem się w podróż zagraniczną, warto się więc upewnić, czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony, nie tylko poprzez sprawdzenie daty ważności dokumentu" - powiedziała.
Na https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony można sprawdzić zawieszenie lub unieważnienie polskiego dowodu osobistego. Sprawdzenie jest możliwe w przypadku każdego wydanego w Polsce dowodu zarówno z warstwą elektroniczną, jak i dowodu wydanego przed 4 marca 2019 roku.
Dowód może sprawdzić każdy, kto ma profil zaufany (eGo) lub e-dowód, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ jann/
