27 lipiec 2022

Z powodu strajku w Niemczech odwołano 11 rotacji lotów z i do Warszawy

zdjęcie: Z powodu strajku w Niemczech odwołano 11 rotacji lotów z i do Warszawy / fot. PAP
fot. PAP
Ze stołecznego Lotniska Chopina z powodu strajku w niemieckich portach lotniczych we Frankfurcie i Monachium odwołano w środę 7 odlotów i 6 przylotów Lufthansy oraz 4 odloty i tyle samo przylotów PLL LOT - przekazała PAP rzeczniczka lotniska Anna Dermont. Ruch w porcie odbywa się płynnie - zapewniła.
REKLAMA

W środę nad ranem rozpoczął się strajk personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa, co spowodowało odwołanie ponad 1000 lotów i zwiększyło utrudnienia w transporcie lotniczym w szczycie sezonu urlopowego. Lufthansa musiała odwołać tego dnia prawie wszystkie loty ze swoich głównych lotnisk we Frankfurcie nad Menem i w Monachium. Jak się szacuje, powstałe w ten sposób utrudnienia dotkną ok. 130 tys. podróżujących.

"W związku ze strajkiem w Niemczech dziś (w środę - PAP) odwołanych zostało 11 rotacji - siedem odlotów i sześć przylotów Lufthansy oraz cztery odloty i cztery przyloty PLL LOT" - przekazała rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont.

Jak dodała, pełna informacja w tej sprawie rejsów przekazywana jest pasażerom przez przewoźników.

Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski przekazał PAP, że linia lotnicza w środę odwołała z Warszawy dwie rotacje do Monachium i dwie do Frankfurtu.

"Ruch na Lotnisku Chopina odbywa się płynnie. Większość rejsów odlatuje i przylatuje o czasie" - dodała Dermont.

Rzeczniczka przekazała, że ruch pasażerski na Lotnisku Chopina "rośnie lawinowo". "Codziennie odprawiamy ponad 50 tys. osób" - poinformowała.

Głównym postulatem uczestników niemieckiego strajku, zainicjowanego przez związek zawodowy Ver.di, jest podwyżka płac. Związkowcy żądają podniesienia wynagrodzeń o 9,5 proc. lub o co najmniej 350 euro dla około 20 tys. pracowników. Postulat ten uzasadniają wysoką inflacją, która w Niemczech osiągnęła 8,2 proc., oraz przeciążeniem tych pracowników, których ominęła fala zwolnień przeprowadzonych przez linie lotnicze podczas pandemii.

Ofertę złożoną wcześniej przez Lufthansę w sprawie podwyżek Ver.di odrzucił, twierdząc, że jest niewystarczająca.

Strona związkowa i przewoźnik przeprowadzili do tej pory dwie rundy negocjacji płacowych. Trzecia jest zaplanowana na 3 i 4 sierpnia.

Jak podał Reuters, strajk ma się zakończyć w czwartek o godz. 6, a pojedyncze loty mają być odwoływane jeszcze tego dnia i w piątek.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Przez pierwszych sześć miesięcy tego roku w porcie obsłużono ponad 5,7 mln pasażerów, to dwie trzecie z tego samego okresu 2019, czyli ostatniego roku przed pandemią. W 2021 r. port obsłużył prawie 7,5 mln pasażerów, czyli o 36 proc. więcej wobec 2020 r.; w 2020 r. było to 5 mln 482 tys. pasażerów i był to spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
13.2°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:11
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-10-02 11:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 11:00
miejsce
Wawerskie Centrum Kultury - Filia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 15:00
miejsce
Wawerskie Centrum Kultury - Filia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 17:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany