Wybory artykuł sponsorowany
9 październik 2019

Kto wygra wybory parlamentarne? Co można odczytać z kursów w zakładach bukmacherskich?

fot. nadesłane
Wybory do Sejmu i Senatu tuż, tuż. Stacje telewizyjne, gazety i portale prześcigają się w publikowaniu kolejnych sondaży przedwyborczych, ale najwięcej można odczytać z oferty firm z branży bukmacherskiej.

Kto wygra w kraju, kto wygra w Warszawie? Te pytania zadaje sobie coraz więcej ludzi w naszym kraju. Temperatura w ostatnich dniach kampanii wyborczej rośnie, ale wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Niektórzy starając się przewidzieć przyszłość, udają się do wróżki. Ale to chyba nie jest najlepszy sposób. My postanowiliśmy sprawdzić kursy w zakładach bukmacherskich. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę największego polskiego legalnego bukmachera – STS i doszukaliśmy się kilku ciekawych wniosków.

Jak duża przewaga PiS nad KO?

Co można więc wyczytać z kursów bukmacherskich przygotowanych przez analityków? Kolejność czołowych partii wydaje się ustalona i nawet jakaś ogromna wpadka w ostatnich dniach tego nie zmieni. Obstawiając wygraną PiS można… tylko stracić, bo kurs na partię Jarosława Kaczyńskiego jest minimalny i wynosi 1.01, co przy 12-procentowym podatku oznacza stratę pieniędzy. Gdyby wybory parlamentarne wygrała KO to za postawiony 1 zł można wygrać 20 zł. Wygrana jest więc pewna, ale ciekawszym zagadnieniem jest dokładny wynik poparcia. W porównaniu do najnowszych sondaży, które pojawiają się w niemal każdym medium, widzimy pewne odchylenia. W sondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM 42 proc. ankietowanych zadeklarowało poparcie dla PiS. Według bukmachera Prawo i Sprawiedliwość ma bardzo duże szanse poprawić ten sondażowy wynik. Śledząc wysokość kursów można oszacować, że wynik PiS-u może sięgnąć przedziału 46,5-49%! To oznaczałoby oczywiście samodzielne rządy przez cztery kolejne lata. Jak na ich tle wypada Koalicja Obywatelska? Sondaże dają 27-29% i prawie tyle samo typują bukmacherzy, bo kursy wskazują 27-28%.

Pozostałe partie polityczne na marginesie

Nie tylko sondaże nie wskazują na zbyt udane wybory dla pozostałych partii politycznych Polsce. Trzecią siłą październikowego głosowania ma być Lewica, która jednak ledwo przekroczy pułap 10%. Największy polski bukmacher szacuje największe szanse na osiągnięcie 11-12%. Co najmniej o połowę gorszym wynikiem mogą zakończyć się wybory dla PSL-u i Konfederacji. Ci pierwsi mogą liczyć na ok. 5.5-6% poparcia, a większy margines poparcia bukmacher widzi dla Konfederacji (od 4.3 do 6.0). Warto przy tej okazji pamiętać, że obecnie w Polsce w wyborach do Sejmu stosuje się – w skali kraju – wyborczy próg 5% głosów dla partii i dla komitetów wyborczych wyborców oraz 8% dla koalicji partii.

Jaka frekwencja w wyborach parlamentarnych?

Inną ciekawą rzeczą, nad którą pochylają się nie tylko firmy przeprowadzające sondaże przedwyborcze, ale i bukmacherzy, jest frekwencja wyborcza. Wiadomo nie do dziś, że w Polsce mamy z nią problem, bo choć na tematy polityczne wypowiada się mnóstwo osób, to do urn chodzi ich zaledwie trochę ponad połowa. Jakiej więc frekwencji możemy się spodziewać w niedzielę 13 października? Według bukmachera szanse na przekroczenie 60-procentowej frekwencji są… marne. Z kolei minimalny pułap, który także jest mało prawdopodobny – 52,5%. Analizując pozostałe kursy bukmacherskie można obstawiać, że ostateczna frekwencja wyniesie pomiędzy 56-58%. Jeśli tak faktycznie by się stało oznaczałoby to… świetny wynik, bo wybory parlamentarne w przeszłości z trudem przekraczały pułap 52%. Sondaże, kursy i typowania to jedno, a rzeczywistość to drugie. Za kilka dni przekonamy się, ile racji mieli analitycy i specjaliści w odczytaniu politycznych nastrojów Polaków…

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-18 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-18 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-18 19:30
miejsce
Teatr Collegium Nobilium, sala im....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-18 20:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany