Premiera filmu, słuchowiska w plenerze i ogórki – Białołęcka Noc Muzeów 2023
fot. nadesłane
Program tegorocznej Nocy Muzeów na Białołęce 13 maja 2023 roku zapowiada się wyjątkowo interesująco. Fundacja AVE we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Dzielnicy przygotowała aż trzy różnorodne wydarzenia.
REKLAMA
Chociaż nasza dzielnica nie ma własnego muzeum, od wielu lat promujemy mało znaną, a niezwykle ciekawą historię tego terenu – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE.
Z okazji Nocy Muzeów zaplanowaliśmy dwie premiery związane z wybitnymi białołęczanami, niespodziankę związaną z wyjątkowym białołęckim zabytkiem oraz wycieczki.
Premiera filmu i płyty CD – godz. 17.00
W 2019 roku Fundacja Ave odkryła postać Wandy Szrajberówny, wybitnej ceramiczki i edukatorki, która w dwudziestoleciu międzywojennym w białołęckim Wiśniewie założyła unikatową Stację Doświadczalną dla Ceramiki Ludowej. Był to też pierwszy lokalny dom kultury, a ceramiczne prace wiejskich dziewczynek trafiły na największe wystawy! Wówczas przygotowano wystawę i książkę Elżbiety Miecznikowskiej, która zainspirowała reżysera Krzysztofa Paluszyńskiego. Zrealizował on fabularyzowany dokument o Szrajberównie „Życie w glinie wypalone”. Będzie można go obejrzeć podczas Nocy Muzeów. Jeden z atutów obrazu to fakt cyfrowej rekonstrukcji nieistniejącej już dzisiaj pracowni profesora Jagmina, która mieściła się między ulicą Ceramiczną a Milenijną.Ale Białołęka może również poszczycić się wybitnym muzykiem! Ceniony kompozytor i pianista, wieloletni dyrektor Filharmonii w Warszawie, Henryk Melcer-Szczawiński, urodził się w 1869 roku w białołęckim Marcelinie i został ochrzczony w tarchomińskim kościele św. Jakuba. Dlatego Fundacja Ave we współpracy z dr. Michałem Piekarskim z PAN zrealizowała nagranie płyty CD z muzyką Melcera. W dużej części są to pionierskie rejestracje. Wystąpili znakomici muzycy oraz białołęcki chór AVE. Zarejestrowano pieśni, etiudy fortepianowe oraz chóralną kantatę „Pani Twardowska” do słów Mickiewicza.
Pokaz filmu „Życie w glinie wypalone” oraz premiera krążka CD z opowieściami o wybitnych białołęczanach oraz recitalem kilku pieśni Melcera w wykonaniu Witolda Żołądkiewicza (baryton) i Gabrieli Machowskiej (fortepian) odbędzie się w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul van Gogha 1 o g. 17 i potrwa około dwóch godzin.
Opowiadania o Modlińskiej 257 z muzyką na żywo – godz. 21.30
Po latach starań odzyskuje blask jeden z najcenniejszych zabytków Białołęcki – secesyjna kamienica przy ulicy Modlińskiej 257, w której przed wojną działał zakład dla upadłych dziewcząt, za okupacji sam Schiller prowadził tam konspiracyjny teatr, a wielu Żydów znalazło tutaj ocalenie. Dlatego i ten obiekt ma swoje miejsce w Nocy Muzeów.Ogórkiem przez Białołękę – godz. 19.00 i 22.30
Nie może też zabraknąć kultowych już wycieczek zabytkowym autobusem po Białołęce z gawędą Bartka Włodkowskiego. Dwie ponad 2-godzinne wyprawy szlakiem wybitnych białołęczan i miejsc, w których straszy wyruszą sprzed ratusza Dzielnicy Białołęka.Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje rezerwacja miejsc na stronie fundacjaave.pl.
PRZECZYTAJ JESZCZE