25 maj 2023

Rosomaki, czołgi i wojskowa piekarnia

fot. nadesłane
Czołg Leopard, Rosomaki, grochówka i piekarnia wojskowa – to główne atrakcje Pikniku Wojskowego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (27 maja) w godz. 9.30-16 na ul. Floriańskiej.
REKLAMA
W godz. 9.30-16.00 każdy będzie mógł tam odwiedzić stoiska promocyjno-edukacyjne, obszar prezentacji sprzętów wojskowych, strefę testu sprawności fizycznej dla dzieci czy wojskową strefę gastronomiczną. Na pikniku będą m.in. rosomaki, czołg Leopard grochówka i piekarnia wojskowa (co podobno zdarza się sporadycznie).

Sprzęty wojskowe będą do dyspozycji odwiedzających – mówi burmistrz Pragi-Północ Jacek Jeżewski.

Każdy będzie mógł je obejrzeć, wejść do środka i poczuć się jak prawdziwy żołnierz.

O godz. 9.30 odbędzie się Msza Św., a na godz. 10.30 zaplanowano uroczystą przysięgę 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

To jednostka, której stałym rejonem odpowiedzialności jest Warszawa – wyjaśnia burmistrz Jeżewski.

Warto podkreślić, że wśród jej zadań są te z zakresu tzw. USAR –urban search and rescue, czyli poszukiwawczo – ratownicze. Te kompetencje będą przydatne nie tylko w czasie kryzysu czy wojny, ale również w sprawach codziennych. Im ściślej będziemy współpracować, tym lepiej będzie można te kompetencje wykorzystać.

Na miejscu znajdą się też stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej. Będzie można porozmawiać o tym, dlaczego warto wstąpić do takiej formacji, jakie są wymagania i jak funkcjonują jednostki WOT.

Warto podkreślić, że 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej jest najmłodszą jednostką WOT, działa od niecałego roku, a już liczy już ponad 600 żołnierzy – mówi burmistrz Pragi.

Okazało się, że warszawiacy są bardzo zainteresowani służbą. Co ciekawe, co trzeci ochotnik z Warszawy deklaruje, że powodem wstąpienia do WOT była wojna na Ukrainie.

13 sierpnia w ramach inauguracji obchodów Święta Wojska Polskiego zorganizowany zostanie kolejny piknik wojskowy – na pl. Hallera.

Również w niedzielę w godz. 13-18 w VII Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Namysłowskiej 21 odbędzie się Praski Dzień Dziecka. Dla najmłodszych przygotowano tam zajęcia modelarskie, cyrkowe, sportowe czy ekologiczne. Planowane są też pokazy tańca, tricków (wystąpi m.in. Łukasz Chwieduk, znany z programy Mam Talent i tiktoka Mistrz Europy w trickach piłkarskich) i koncert Wesołych Mazurków z Pragi. Dodatkowo na miejscu będą dmuchańce i wóz strażacki, który dzieci będą mogły obejrzeć od środka.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
8.8°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-05-31 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 18:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany