25 sierpień 2019

Uliczne koncerty tradycyjnej muzyki alpejskiej w Warszawie i Łodzi 26-28 sierpnia „The Alphorn Academy of Switzerland”

fot. nadesłane
Koncerty tradycyjnej muzyki alpejskiej w Warszawie i Łodzi w ramach kontynuacji obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią . W związku z obchodami stulecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią, w dniach 26-28 sierpnia mieszkańcy Warszawy i Łodzi będą mieli niezwykłą okazję wziąć udział w koncertach zespołu „The Alphorn Academy of Switzerland”, grającego na tradycyjnych rogach alpejskich. Muzycy zagrają na ulicach obu miast, a 28 sierpnia uświetnią swoją grą otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”), w Łazienkach Królewskich oraz Piknik Szwajcarski odbywający się w Dolince Szwajcarskiej w Warszawie.
REKLAMA
Róg alpejski jest niezwykłym, długim na około 4 metry i niemal mitycznym instrumentem. Dawniej służył do komunikacji między mieszkańcami odległych od siebie dolin w Alpach,
a obecnie jest jednym z najbardziej znanych elementów szwajcarskiej kultury ludowej. Dźwięk wydobywa się z niego dzięki rezonansowi powietrza wdmuchiwanego do instrumentu. Głos rogu słyszalny jest nawet na odległość 10 km i tworzy niezwykłe uczucie wspólnoty, dotykając głęboko zmysłów słuchaczy.

Wspaniałych, muzycznych wrażeń dostarczanych przez „The Alphorn Academy of Switzerland” będą mogli doświadczyć mieszkańcy dwóch polskich miast – Łodzi
i Warszawy. Koncerty na tradycyjnych rogach szwajcarskich najpierw usłyszą mieszkańcy Łodzi, w której muzycy pojawią się już 26 sierpnia. Zagrają między innymi na słynnej ulicy Piotrowskiej oraz przy Manufakturze. W stolicy koncertów szwajcarskich muzyków będzie można wysłuchać od 27 do 28 sierpnia w kluczowych punktach miasta, odwiedzanych chętnie zarówno przez jej mieszkańców, jak i turystów: na Starym Mieście, na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem w Wilanowie. Serię występów w przestrzeni miejskiej ukoronują pokazy w Łazienkach Królewskich o godzinie 17:00 podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”), w którym weźmie udział Ambasador Szwajcarii w Polsce, Jürg Burri, oraz o 18:30 w Dolince Szwajcarskiej w trakcie Pikniku Szwajcarskiego.

Podczas polskich koncertów „The Alphorn Academy of Switzerland” usłyszymy 18 rogów,
a całość występów będzie pełna symboliki nawiązującej do przyjaźni oraz szwajcarskiej kultury. Zaznajomią one polskich słuchaczy nie tylko z tradycyjną muzyką szwajcarską, ale również z innym niezwykle intersującym elementem kultury ludowej – sztuką żonglowania flagą. Jest to jeden z najstarszych narodowych sportów Szwajcarii. Podobnie jak zapasy czy jodłowanie, sztuka ta jest prezentowana przede wszystkim na tradycyjnych festiwalach. Polega ona na sprawnym podrzucaniu flagi i wykonywaniu nią aż 99 figur.

Pokazy odbywające się w dniach 26-28 sierpnia będą jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, a muzycy występujący na ulicach polskich miast, wprowadzą w ich codzienność niezwykłe dźwięki rogów alpejskich. Ta jedność pozornie odległych od siebie przestrzeni miejskiej i tradycyjnej muzyki alpejskiej idealnie zobrazuje współpracę Polski i Szwajcarii, której stulecie obchodzimy w tym roku.

Cieszę się, że setna rocznica nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią jest nie tylko oficjalnym wydarzeniem na szczeblu dyplomatycznym, ale również świętem kultury, z którą możemy dotrzeć do szerokiego grona i pokazać jej bogactwo i różnorodność. Dzięki koncertom zespołu „The Alphorn Academy of Switzerland” zarówno mieszkańcy Łodzi, jak i Warszawy, a także turyści z różnych zakątków Polski przebywający na wakacjach w obu miastach mają okazję poznać niezwykle ciekawy folklor mojej rodzinnej Szwajcarii. – powiedział Jürg Burri, Ambasador Szwajcarii w Polsce.

Podczas koncertów będą również rozdawane mapki i broszury informacyjne inspirujące do wyjazdów do Szwajcarii.

Partnerem wizyty zespołu w Polsce jest PATH (PATH Family Office Suisse).

Partnerami obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską
i Szwajcarią są: Roche, Syngenta, UBS, Sika, Nestle, Novartis, Euroglas, AVIA.


PROGRAM WYSTĘPÓW „THE ALPHORN ACADEMY OF SWITZERLAND”

PONIEDZIAŁEK, 26 sierpnia 2019, Łódź
  • 12:30 - Koncert na ulicy Piotrkowskiej (Pasaż Schillera)
  • 14:00 - Koncert w Manufakturze
WTOREK, 27 sierpnia 2019, Warszawa
  • 9:00 - Uliczne koncerty na Starym Mieście
  • 11:00 - Koncert w Hotelu Bristol, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44
  • 14:00 - Koncert przed Pałacem Króla Jana III w Wilanowie 
ŚRODA, 28 sierpnia 2019, Warszawa
  • 9:00 - Uliczne koncerty na ulicy Nowy Świat, przy Pałacu Kultury i Nauki, w Ogrodzie Saskim
  • 12:00 - Koncert przy hotelu Raffles Europejski Warsaw, ul. Krakowskie Przedmieście 13
  • 17:00 - Koncert w Łazienkach Królewskich uświetniający oficjalne otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”)
  • 18:30 - Koncert w Dolinie Szwajcarskiej przy ulicy Chopina, uświetniający Piknik Szwajcarski 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany