reklama
kategoria: Wydarzenia
6 maj 2025

Zbliża się kolejna atrakcyjna Noc Muzeów

zdjęcie: Zbliża się kolejna atrakcyjna Noc Muzeów / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Wizyta w pracowni pszczelarza, wycieczka zabytkowym wąskotorowym pociągiem czy zwiedzanie Pałacu Potockich w Natolinie – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na tegoroczną Noc Muzeów w Warszawie. Nie tylko muzealne święto zwiedzania odbędzie się w sobotę, 17 maja br.
REKLAMA
W nocy z 17 na 18 maja otwartych będzie aż 306 placówek, z czego 37 po raz pierwszy, m.in. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury, Muzeum SGGW, Centrum Europejskie Natolin oraz ambasady Niemiec i Francji.

Podobnie, jak w latach poprzednich, będzie można odwiedzać nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. Zajezdnię Tramwajową Praga, Archiwum Główne Akt Dawnych, Bibliotekę Główną Wojskowej Akademii Technicznej, siedzibę Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Teatr Syrena od kulis. Także Sejm RP i Senat RP zaproszą tej nocy na spacer po gmachach przy ul. Wiejskiej.

Poza tym w Warszawskim ZOO będzie można zwiedzić słynną Willę Żabińskich, obejrzeć  wyjątkowe pokazy nieba w świeżo otwartym po remoncie Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, a w wybranych miejskich OSiR-ach popływać nocą. Z kolei w Pszczelarium przy Konduktorskiej na Mokotowie pszczelarz odkryje tajemnice swojego warsztatu. Na spacerowiczów będą czekały atrakcje w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, Bibliotece Uniwersyteckiej UW, Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. O drzewnych inspiracjach w sztuce i kulturze opowiedzą pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie atrakcją będą pokazy mappingów wyświetlane na fasadzie budynku, a w Łazienkach Królewskich pojawią rekonstruktorzy historyczni z Towarzystwa Stanisławowskiego.

Siedziby w Noc Muzeów otwierają także banki i spółki skarbu państwa. Rotunda Banku PKO na rondzie Dmowskiego to budynek kultowy dla mieszkańców, w sobotę będzie można tam wejść i zobaczyć m.in. fragment kolekcji sztuki zgromadzonej przez bank, historyczne plakaty, a na zielonym patio przy budynku czynne będzie kino plenerowe.

Specjalne trasy zwiedzania i stoisko m.st. Warszawy

Na odwiedzających będzie jak zawsze czekało miejskie stoisko przed Pałacem Młodzieży od strony ul. Świętokrzyskiej, przy którym do odbioru będą bezpłatne bilety na Taras Widokowy na XXX piętrze PKiN (wydawane od godz. 17:45 do wyczerpania zapasów), a także będzie można uzyskać informacje na temat oferty kulturalnej i organizacji specjalnych linii muzealnych.

Dla uczestników przygotowano także wyjątkowe atrakcje. Będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie, wysłać je na swój e-mail lub wydrukować. Dodatkowo podczas wydarzenia powstanie okazały napis „Noc Muzeów” – efektowna pamiątka tej niezwykłej nocy.

Ponadto dla najmłodszych miłośników komunikacji miejskiej zaplanowano stacjonarną wystawę zabytkowych pojazdów – pogotowia technicznego Ikarus, Ogórka oraz zabytkowego Jelcza. Wystawa będzie czynna w godz. od 18:00 do 23:00

Miasto przygotowało również propozycje zwiedzania, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeów.

Linie muzealne i zabytkowe pojazdy

Tej nocy na pewno nie będą się nudzić pasjonaci komunikacji miejskiej i historycznych pojazdów – po raz kolejny zorganizowane zostaną parady zabytkowych autobusów i tramwajów.

Parada autobusów rozpocznie się o godz. 16:45 i potrwa do 17:45. Ruszy z zajezdni Stalowa na prawym brzegu Wisły, by przemierzyć trasę prowadzącą przez m.in. al. „Solidarności”, al. Zieleniecką, most Łazienkowski i Wybrzeże Kościuszkowskie. Równolegle, w godzinach 17:00–18:00, ulicami Warszawy przejedzie parada zabytkowych tramwajów, która wystartuje z al. Zielenieckiej i zakończy się przy zajezdni Praga, po drodze zahaczając o punkty takie jak plac Zawiszy czy rondo Kercelak.

Niecodzienną atrakcją będzie wspólny przejazd obu parad na dwóch odcinkach trasy – około godziny 17:00 na al. Zielenieckiej oraz około 17:30 na Trasie W-Z. Szczegóły dotyczące parady znajdą się na stronie stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Nie zabraknie także bezpłatnych linii muzealnych – informacje na ich temat znajdują się na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl.

Komunikacja miejska dłużej

W Noc Muzeów kursowanie metra linii M1 i M2 będzie wydłużone do godz. 2:30. Tramwaje linii 2, 4, 9, 11, 13, 16 i 17 będą kursowały do ok. godz. 2:30, przy czym ostatnie kursy z centrum zaplanowano ok. godz. 2:00.

Aż do ok. godz. 2:30 kursować będą autobusy linii 116, 180, 190, 509, 517 i 527, jednak ostatnie odjazdy z centrum zaplanowane zostały ok. godz. 2:00.

Stwórz swój informator

Wszystkie informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl. Z pomocą wyszukiwarki można stworzyć spersonalizowany plan zwiedzania lub pobrać interaktywny informator w języku polskim lub angielskim.

Bieżące informacje na temat wydarzenia dostępne są na Facebooku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
2.1°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-05-08 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-08 19:00
miejsce
Teatr Kamienica - Scena ORLA,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-08 19:00
miejsce
Winylowa, Warszawa, ul. Morcinka 5/17
wstęp biletowany