reklama
kategoria: Wydarzenia
24 luty 2026

Zwyciężymy zjednoczeni - koncert w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę

zdjęcie: Zwyciężymy zjednoczeni - koncert w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę / v21988279
v21988279
W 4. rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w wyniku agresji Rosji na Ukrainę na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie dzisiaj koncert. W wydarzeniu zatytułowanym „Zwyciężymy zjednoczeni” wezmą udział bohaterowie, reporterzy wojenni, wolontariusze, artyści, politycy, samorządowcy i przedstawiciele kościołów.
REKLAMA
4 lata temu pełnoskalowa rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła wojnę, która toczy się tuż za polską granicą. O sąsiadach nie zapominają Warszawiacy i Warszawianki, którzy od początku pomagają walczącej Ukrainie. Wielu obywatelek i obywateli Ukrainy to Warszawę wybrało na miejsce schronienia. Dlatego właśnie w stolicy Polski odbędzie się dzisiaj koncert, który przypomina o trwającej, okrutnej wojnie, ale jest też podziękowaniem za polską pomoc.

Aktywiści na scenie

Koncert poprowadzą działaczka społeczna Natalia Panczenko z inicjatywy Euromaidan-Warszawa i dyr. Teatru im. J. Słowackiego, aktor i aktywista – Krzysztof Głuchowski. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjął Wład Zadorin ukraiński żołnierz, obrońca Wyspy Wężowej w pierwszych godzinach inwazji Rosji w lutym 2022 roku. Stał się symbolem walki, odwagi i niezłomności — także dlatego, że mimo rosyjskiej niewoli nie złamał się i po powrocie konsekwentnie daje świadectwo tamtych wydarzeń.

Artyści na froncie

W części artystycznej wystąpią: ukraińska aktorka Rymma Ziubina, zespół Poparzeni Kawą Trzy i Antytila – ukraiński zespół rockowy, który po 24 lutego 2022 roku zawiesił działalność koncertową, a jego członkowie wstąpili do obrony terytorialnej Ukrainy.

W pierwszych miesiącach pełnoskalowej inwazji służyli na froncie jako żołnierze i medycy pola walki, równolegle angażując się w międzynarodowe działania informacyjne i charytatywne na rzecz wsparcia armii oraz ludności cywilnej. Część zespołu nadal pełni służbę w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Do Polski przyjeżdżają bezpośrednio z frontu, aby osobiście podziękować Polkom i Polakom za ogromne wsparcie okazywane Ukrainie od początku wojny. Ich obecność na scenie ma wymiar symboliczny — to głos artystów, którzy równocześnie pozostają żołnierzami.

Podziękowania dla i z Warszawy

Podczas wydarzenia przemawiać będą przedstawiciele organizacji pomocowych, którzy powiedzą m.in. o akcji „Ciepło z Polski dla Kijowa”, reporter Michał Przedlacki opowie o pracy i relacjach z frontu, głos zabiorą dyplomaci, przedstawiciele rządu i samorządowcy – Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i Witalij Kliczko, mer Kijowa. Zapraszając na koncert prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla olbrzymie zaangażowanie mieszkańców Warszawy w pomoc potrzebującym, ale także heroizm walczącej Ukrainy.

24 lutego 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. W jednej chwili miliony ludzi zostały zmuszone do ucieczki przed wojną. Matki z dziećmi, osoby starsze, całe rodziny. Często tylko z jedną torbą, plecakiem i ogromnym strachem. Setki tysięcy z nich trafiło do Warszawy. Ale od pierwszych godzin tej tragedii nie byli sami. Od pierwszego dnia z pomocą ruszyli Warszawiacy i Warszawianki. Pokazali, jak wielką siłę ma wspólnota. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, wtedy i dziś, w niesienie tej pomocy – powiedział prezydent Trzaskowski.

Początek koncertu na Placu Zamkowym o godz. 18:00, zakończenie ok. godz. 22:00.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
14.9°C
wschód słońca: 05:01
zachód słońca: 20:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2026-05-02 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2026-05-02 16:00
miejsce
Teatr Kamienica - Scena ORLA,...
wstęp biletowany
kiedy
2026-05-02 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2026-05-02 17:00
miejsce
Klub Komediowy, Warszawa, ul....
wstęp biletowany