6 kwiecień 2021

Badania: dorośli zaszczepieni przeciwko COVID-19 chronią innych ze swego otoczenia, szczególnie dzieci

fot. PAP
Poddając się szczepieniu przeciwko COVID-19 chronimy przez zakażeniem i chorobą nie tylko siebie, ale i inne osoby ze swego otoczenia, szczególnie dzieci – wynika z obserwacji w Izraelu.
REKLAMA

Badaniami objęto prawie 2 mln osób objętych MHS (Maccabi Health Services), w wieku powyżej 16 lat, które do 30 stycznia 2021 r. otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki Pfizera i jego partnera - firmy BioNTech. Jak informuje portal medyczny medRviv (bit.ly/3wnIVVf), zaobserwowano, że wraz ze wzrostem liczby szczepień w poszczególnych badanych okręgach, zmniejszała się liczba zakażeń również wśród innych osób, nieszczepionych, szczególnie u dzieci.

Autorzy badania pod kierunkiem prof. Orena Milmana podkreślają, że szczepionka przeciwko COVID-19 chroni przed tą choroba, ale może zapobiegać też zakażeniom wywołanym przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wskazują na to właśnie obserwacje MHS, drugiej największej organizacji kas chorych w Izraelu.

Izraelscy specjaliści podkreślają, że muszą to jeszcze wykazać kolejne badania. Jeśli jednak ich wyniki się potwierdzą, jest nadzieja, że wraz ze wzrostem szczepień, hamować będzie pandemia COVID-19, przynajmniej w tych regionach, w których rozwijane są szczepienia.

Badania te pokazują, jak ważne są szczepienia dla każdego z nas z osobna. W ten sposób nie tylko chronimy siebie, ale również inne osoby, w tym przede wszystkim te z naszego najbliższego otoczenia, w rodzinie, wśród znajomych, jak i w miejscu pracy - przekonują naukowcy.

Co bardzo ważne chronione są także dzieci, które na razie nie mogą być szczepione przeciwko COVID-19. Wynika to z tego, przebadano na razie populację powyżej 16. roku życia, u której potwierdzono badaniami klinicznymi, że preparat Pfizer/BioNTech jest bezpieczny. Trwają jednak badania także wśród dzieci młodszych, poniżej 16. roku życia, których wyniki będą wkrótce znane. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-07-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-16 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-17 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany