reklama
kategoria: Zdrowie
13 październik 2014

Czym jest badanie dopplerowskie i kiedy się je wykonuje?

zdjęcie: Czym jest badanie dopplerowskie i kiedy się je wykonuje? / fot. wikimedia commons / CC BY 2.0 / Barbetakis N et al - Barbetakis N, Efstathiou A, Efstathiou N, Papagiannopoulou P, Soulountsi V, Fessatidis I. A long-term survivor of Bland-White-Garland syndrome
fot. wikimedia commons / CC BY 2.0 / Barbetakis N et al - Barbetakis N, Efstathiou A, Efstathiou N, Papagiannopoulou P, Soulountsi V, Fessatidis I. A long-term survivor of Bland-White-Garland syndrome
USG dopplerowskie jest badaniem ultrasonograficznym polegającym na sprawdzeniu charakterystyki przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Aparat do USG dopplerowskiego umożliwia zobrazowanie kierunku i prędkości przepływu krwi, dzięki czemu diagnosta jest w stanie wychwycić wszelkiego rodzaju zaburzenia układu krwionośnego, w tym zakłócenia drożności.

Wskazania do wykonania USG dopplerowskiego

USG dopplerowskie jest wskazane dla osób, które borykają się lub u których objawy wskazują na problemy z układem krwionośnym. Badaniem tego typu powinny się zainteresować osoby u których:

  • często występuje efekt „zmęczenia” nóg,
  • pojawiają się obrzęki w okolicach kończyn,
  • pojawiają się żylaki, pajączki,
  • mają tendencję do odczuwania częstych zawrotów głowy.

 

Co może zdiagnozować USG dopplerowskie?

Dzięki badaniom USG metodą Dopplera możliwe jest wykrycie:

  • zagrożeń miażdżycą, jej postępów itp.,
  • problemów z zastawkami serca,
  • problemów z narządami jamy brzusznej – niedokrwienia, uszkodzenia trzustki, śledziony, wątroby czy nerek,
  • problemów z narządami płciowymi: zaburzeń wzwodu, wykrywania niepłodności,
  • ewentualnych narośli, guzów – dzięki analizie przepływu krwi badanie USG jest pomocne w wykrywaniu miejsc zmienionych chorobowo lub kwalifikujących się do biopsji pod względem występowania komórek rakowych.

 

Na czym polega badanie?

USG Dopplera jest bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne. Różnic istotnych z punktu widzenia pacjenta pomiędzy zwykłym badaniem USG a tym dopplerowskim właściwie nie ma – co więcej, często ‒ jak w przypadku diagnozy stanu ukrwienia kończyn ‒ nie jest konieczne przygotowywanie pacjenta pod względem specjalnej lekkostrawnej diety. Samo badanie polega na użyciu sondy przykładanej do miejsc newralgicznych z udziałem specjalnego żelu, dzięki czemu na monitorze urządzenia lekarz wykonujący badanie w czasie rzeczywistym widzi przepływ krwi i co ciekawe, może słyszeć charakterystyczny szum będący symulacją faktycznego stanu drożności badanych naczyń (http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101459,11508834,Badanie_dopplerowskie__USG_Dopplera_.html). Przy USG dopplerowskim bardzo istotna jest jakość używanego na potrzeby badań sprzętu – dobrą praktyką jest korzystanie z usług zakładów dbających zarówno o poziom wyszkolenia kadry jak i o wysoką jakość wykorzystywanych urządzeń diagnostycznych, np. warszawskiej Prywatnej Przychodni Lekarskiej z ofertą zamieszczoną na stronie gabinetusg.com.pl.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
15.1°C
wschód słońca: 04:20
zachód słońca: 21:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-07-05 11:00
miejsce
Targ Śniadaniowy - Żoliborz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 17:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany