11 maj 2021

Horban: dopuszczalne jest podanie drugiej dawki pomiędzy 4 a 12 tygodniem od podania pierwszej

fot. PAP
Z punktu widzenia przeciętnego człowieka dopuszczalne jest podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 pomiędzy 4 a 12 tygodniem od podania pierwszej - zapewnił we wtorek prof. Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej przy premierze.
REKLAMA

Prof. Horban pytany był w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy skrócenie odstępów między podaniem drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 wynika bardziej z przesłanek medycznych, czy też raczej z niepewności dotyczącej wielkości dostaw tych preparatów.

"To oczywiście również jest i trochę niepewności, co do wielkości dostaw (...). Na razie sytuacja wygląda dosyć optymistycznie. Myślę, że do końca czerwca rzeczywiście będzie tych kilka milionów szczepionek i większość ludzi, którzy zechce się zaszczepić, zaszczepi się" - powiedział profesor.

Horban odniósł się też do pytania o to, czy skrócenie podania drugiej dawki w przypadku szczepionki firmy AstraZeneca będzie zgodne z zaleceniami medycznymi - do tej pory na podanie drugiej dawki trzeba było czekać 82 dni, a od 17 maja będzie to 35 dni.

"To jest wszystko OK. (...) Badanie było zrobione, tak jak było zrobione. Dopuszczono pacjentów - podanie drugiej dawki - od czwartego do dwunastego tygodnia. Tak mówiąc nawiasem, z punktu widzenia medycznego wydaje się, że do dwunastego tygodnia wcale nie jest tak źle, dlatego, że ta odpowiedź wydaje się być trwalsza niż wcześniej, ale wydaje się być, dlatego, że to są relatywnie małe grupy i to jest na granicy istotności" - podkreślił prof. Horban.

W ocenie eksperta to jest kwestia dyskusji pomiędzy profesorami, wakcynologami. "Z punktu widzenia przeciętnego człowieka jest dopuszczalne (podanie drugiej dawki - PAP) pomiędzy 4 a 12 tygodniem" - dodał.

W poniedziałek szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk powiedział, że zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej podjęto decyzję o skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów Moderny, Pfizer i AstraZeneki do 35 dni, czyli do 5 tygodni. Do tej pory ten okres odpowiednio dla preparatów dwudawkowych Moderny i Pfizer wynosił 42 dni, a dla AstraZeneki - 82 dni. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany