KardioBus w Warszawie po raz drugi
Kampania 1000 serc odbywa się w 3 cyklach: październikowym, listopadowym i grudniowym. W tym czasie organizatorzy chcą przebadać tytułową okrągłą liczbę serc. Mieszkańcy Warszawy są szczególnie mile widziany jako pacjenci mobilnej przychodni z uwagi na to, że podczas cyklu październikowego okazało się, że wiele osób, szczególnie starszych, narzekało na długie terminy wizyt u kardiologa w przychodniach państwowych. Badania w całym kraju wykazały w 3 przypadkach stan przedzawałowy, a w 8 – bradykardię. Pogotowie interweniowało czterokrotnie.
Serca w Polsce - statystyki
Okazuje się, że choroby układu sercowo-naczyniowego to w Polsce przyczyna 50% zgonów. Najwięcej, bo ponad 700 tysięcy osób walczy z niewydolnością serca, a ponad 200 tysięcy rocznie przechodzi zawał. Badanie EKG umożliwia analizę pracy najważniejszego organu w naszym organizmie, a na tej podstawie określenie jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec potencjalnym chorobom układu sercowo-naczyniowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że profilaktyka może uchronić nas przed poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Na badanie powinny zgłosić się osoby po czterdziestce, prowadzące siedzący tryb życia, palące lub cierpiące z powodu otyłości.
KardioBus na dłuższej trasie
Z uwagi na ilość osób, które chcą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych organizatorzy kampanii postanowili wydłużyć przebieg trasy KardioBusu i dodać kolejne lokalizacje. W październiku przebadano serca mi. In. w Krakowie, Wieruszowie, Żarach, Złotowie, czy Lęborku. Listopadowa trasa wyglądała podobnie, ale akcja dotarła także do Czeladzi. W grudniu natomiast dodatkowymi przystankami będą: Cieszyn, Wołów, czy Ostróda.
Więcej informacji na temat samej akcji oraz porady lekarskie na stronie www.1000serc.pl