6 luty 2023

Mamy najniższe w Europie nakłady środków publicznych na system ochrony zdrowia

zdjęcie: Mamy najniższe w Europie nakłady środków publicznych na system ochrony zdrowia / fot. PAP
fot. PAP
Stan zdrowia Polaków jest bliski zapaści, a nakłady środków publicznych na zdrowie wyniosły w 2020 r. tylko 4,69 proc. PKB. To najniższy odsetek w Europie – poinformowano w poniedziałek w Senacie na seminarium Zespołu Doradców Komisji Zdrowia.
REKLAMA

W poniedziałek w Senacie odbyło się seminarium Zespołu Doradców Komisji Zdrowia "Radykalne zwiększenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych".

Maciej Bogucki, który jest jednym z ekspertów senackiego Zespołu Doradców Komisji Zdrowia, podkreślił że system ochrony zdrowia w Polsce – jeśli w ogóle istnieje – "jest bardzo fragmentaryczny, a parametry ilościowe związane z systemem ochrony zdrowia są równie przerażające jak sytuacja zdrowotna Polaków".

"Stan zdrowia Polaków jest bliski zapaści" – stwierdził, dodając że jeżeli chodzi o nakłady środków publicznych na system ochrony zdrowia, to jest on najniższy w Europie pod względem PKB.

"Według danych Eurostatu w 2020 r. w Polsce nakłady środków publicznych na zdrowie wyniosły 4,69 proc. PKB. Przy średniej UE 8,95 proc. Oznacza to, że zgodnie z rekomendacją zespołu ekspertów senackiej Komisji Zdrowia – jeśli chcemy dojść do średniej unijnej, nakłady powinny wrosnąć dwukrotnie" – stwierdził Bogucki.

Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę na niedobory kadr akademickich. "Wraz z odpływem lekarzy z lecznictwa szpitalnego do POZ, niestety, odpływają nam kadry akademickie" – powiedział.

"Naprawa tego systemu to bardzo skomplikowany proces, który wymagałby zmiany systemu edukacji wyższej – odłączenia medycznego szkolnictwa wyższego od szkolnictwa niemedycznego. Bo system, który premiuje dorobek naukowy w sposób uznaniowy, system który nazywamy punktozą, oderwany od powszechnie uznanej ewaluacji międzynarodowej, przynosi same szkody" – zauważył Flisiak.

Zdaniem przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery zmiany powinny dotyczyć trzech najważniejszych obszarów systemu ochrony zdrowia w Polsce.

"Do najważniejszych zaliczamy: finansowanie – nie pozorne, ale rzeczywiste; zbudowanie wieloletniej strategii, która byłaby w consensusie społecznym i politycznym oraz przewartościowanie kwestii związanych z opieką koordynowaną, promocją zdrowia, edukacją, budowaniem dobrego i zdrowego prawa" – podsumowała Małecka-Libera. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
0.9°C
wschód słońca: 05:28
zachód słońca: 19:41
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-04-19 17:15
miejsce
Białołęcki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 17:30
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 19:00
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany