22 wrzesień 2020

Niedzielski: kwestia jakości fundamentalna w dyskusji o zmianach sektora zdrowia

fot. PAP
Kwestia jakości jest fundamentalna w dyskusji o zmianie sektora zdrowia – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ale myśląc o zmianach, myślmy przede wszystkim o tym, by opanować tu i teraz; obecnie priorytetem jest walka z pandemią - dodał.
REKLAMA

Szef resortu zdrowia był gościem konferencji "Zmiany w ochronie Zdrowia", organizowanej przez Uczelnię Łazarskiego i Wolters Kluwer Polska. Spotkanie było poświęcone transformacji systemu ochrony zdrowia w kierunku płacenia za wyniki leczenia.

"Zagadnienie jakości jest, z mojego punktu widzenia, fundamentalną rzeczą, wokół której powinniśmy skupić naszą dyskusję nad tym, jak zmieniać sektor zdrowia, jak zmieniać cały system, jak porządkować poszczególne elementy" - powiedział minister. "Jestem zwolennikiem pewnej ewolucji i pozytywistycznej pracy nad poszczególnymi elementami, a nie robienia rewolucji, z której najczęściej wynikają koszty transakcyjne czy koszty transformacji, które potem trzeba dziesiątkami lat odrabiać" - dodał.

Niedzielski stwierdził, że zagadnienie jakości powinno być tym, wokół którego będzie się koncentrować filozofia zmiany. Zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o jakość kliniczną ale również tzw. jakość kliencką i jakość zarządzania.

Jakość kliencka - jak wyjaśniał – dotyczy tego, czego może oczekiwać pacjent, czyli m.in. przekazywania pełnych informacji o stanie zdrowia, przebiegu procesu leczenia i ewentualnym ryzyku czy trudnościach. "Pacjent nie może być w kompletnej asymetrii informacyjnej, musi być rzetelnie informowany" – wskazał minister. Aspektem jakości klienckiej jest też, jak mówił, m.in. kwestia warunków udzielania świadczeń, choćby to, by "nie wyczekiwać godzinami na korytarzach na wizytę". "To od razu przenosi nas do pewnej sfery organizacji, która uwzględnia to, że pacjent powinien być szanowany" - powiedział.

Ważny jest też, jak mówił, aspekt jakości zarządzania. "To jest moim zdaniem element, który wyraźnie odróżnia nas od zaawansowanych standardów międzynarodowych" – ocenił minister. "Poziom kompetencji m.in. naszych lekarzy czy pielęgniarek jest bardzo wysoki. (…) Jeśli chodzi o sprzęt i urządzenia, korzystamy z przywileju nadganiania, który oznacza, że często mamy bardziej nowoczesny sprzęt niż na Zachodzie. (...) Bardzo dużo inwestujemy. (...) Sfera kompetencyjna i zasobowa, infrastrukturalna są na całkiem dobrym poziomie. (…) Jakość zarządzania pozostawia wiele do życzenia, mamy cały czas bardzo dużo w tej dziedzinie do zrobienia" – stwierdził minister.

Podkreślił, że wszelkie modele powinny być tworzone z uwzględnieniem wszystkich aspektów jakości – klinicznej, klienckiej i zarządzania. "Odejście od każdego z tych aspektów oznacza moim zdaniem zaburzenie równowagi" – ocenił szef MZ.

Minister zaznaczył, że obecnie priorytetem jest walka z pandemią. "Myśląc o zmianach, myślmy przede wszystkim o tym, żeby opanować tu i teraz" – powiedział. Dodał, że będziemy wychodzić z pandemii z "deficytem zdrowia", wynikającym m.in. z zaniechania profilaktyki czy ograniczenia wizyt. "Mamy dużo do nadrobienia" – ocenił.

"Jeżeli chodzi o zmiany pamiętajmy, że w czerwcu 2021 r. czeka nas przedefiniowanie sieci szpitali. To bardzo dobra okazja, bardzo dobry moment do tego, żeby od tego elementu zacząć zmianę systemu lecznictwa" – wskazał. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany