26 wrzesień 2022

Od 1 marca 2023 r. ruszy nabór wniosków o dofinansowanie zakupu aut dla osób z niepełnosprawnością

zdjęcie: Od 1 marca 2023 r. ruszy nabór wniosków o dofinansowanie zakupu aut dla osób z niepełnosprawnością / fot. PAP
fot. PAP
Rada nadzorcza PFRON zatwierdziła program "Mobilność osób z niepełnosprawnością", zakładający wsparcie finansowe na zakup samochodu osobowego dla niepełnosprawnego kierowcy lub dla poruszającego się na wózku inwalidzkim pasażera. Wnioski będzie można składać od 1 marca 2023 r.
REKLAMA

Na program +Mobilność osób z niepełnosprawnością+ Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy 250 mln zł.

"Chcemy stworzyć rzeczywiste warunki dla osób, które nie mogą przesiadać się z wózków inwalidzkich, ale mając specjalny samochód, będą mogły podróżować jako pasażerowie lub kierowcy" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie sekretarz stanu w MRiPS i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

"Chcemy, aby były to samochody o jak najlepszym standardzie i indywidualnym dostosowaniu, dlatego wprowadzamy dwie zróżnicowane kategorie dofinansowań. Jedna kategoria dofinansowań jest przeznaczona dla samochodów dedykowanym kierowcom z niepełnosprawnością, a druga dotyczy pasażerów z niepełnosprawnością, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać i przesiadać z wózków" – wyjaśnił Wdówik.

Obecny na konferencji zastępca prezesa zarządu PFRON ds. finansowych Tomasz Maruszewski wskazał, że do 2025 r. kupione zostanie około tysiąca samochodów. Pierwsza tura naboru wniosków ruszy 1 marca 2023 r.

"Termin marcowy spowodowany jest dwoma okolicznościami. Po pierwsze osoby zainteresowane zakupem takiego samochodu muszą mieć czas na jego znalezienie, a po drugie chcemy, aby wnioski były przyjmowane elektronicznie, dlatego potrzebujemy nieco czasu na dostosowanie systemu obsługi wsparcia do takiego przedsięwzięcia" – powiedział.

Za realizację programu będą odpowiadały wojewódzkie oddziały PFRON, co ma usprawnić realizację zadania.

Wysokość dofinansowania zależeć będzie od ceny samochodu. Przy zakupie samochodu wartego do 150 tys. zł, dostosowanego do prowadzenia przez niepełnosprawnego kierowcę, dofinansowanie wyniesie 80 proc. ceny auta. Dofinansowanie do auta wartego od 150 tys. zł a 250 tys. zł dofinansowanie wyniesie 50 proc., a nabywca auta wartego od 250 tys. zł do 300 tys. zł dostanie 30 proc. jego wartości. Dofinansowania nie otrzymają niepełnosprawni kierowcy, którzy kupią auto za więcej niż 300 tys. zł.

Nabywca samochodu dostosowanego do podróży z pasażerem z niepełnosprawnością, wartego do 130 tys. zł dostanie dofinansowanie wynoszące 85 proc. ceny auta. Jeśli cena mieści się w zakresie od 130 tys. zł do 200 tys. zł, dofinansowanie wyniesie 50 proc., a 30 proc. do auta od 200 tys. zł do 230 tys. zł. Dofinansowania nie otrzymają osoby, które kupiły samochód za ponad 230 tys. zł.

Dofinansowania nie dostaną nabywcy samochodów używanych, starszych niż 6 lat. Jednocześnie sprzedający musi na auto do sześciu lat dać przynajmniej roczną gwarancję.

"Dopuszczamy zakup auta na terenie całej Unii Europejskiej, wśród podmiotów, które są uprawnione do obrotu samochodami, dzięki czemu pula oferentów znacznie wzrasta" – dodał Wdówik.

Program "Mobilność osób z niepełnosprawnością" realizowany będzie do 2025 r. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
-1.5°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 16:35
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-08 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany