8 sierpień 2020

Organizm mężczyzny całkiem nieźle radzi sobie z nadmiarem jedzenia

fot. PAP
Sporadyczne przejadanie się nie grozi natychmiastowym rozregulowaniem metabolizmu – przynajmniej u młodych, zdrowych mężczyzn. Organizm człowieka dobrze radzi sobie z jednorazowym superzastrzykiem kalorii.
REKLAMA

Wiadomo, że częste przejadanie się nie jest korzystne dla zdrowia – grozi rozwojem otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Jednak niewiele osób wie, że pojedynczy epizod obżarstwa wcale nie musi pociągać za sobą wielce negatywnych skutków.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath (W. Brytania) wykazali, że jednorazowe spożycie nadmiernej ilości jedzenia wywiera na organizm porównywalny wpływ, co skonsumowanie normalnego posiłku. Przejadanie się wywołuje co prawda silniejsze zmiany hormonalne, związane z wydzielaniem insuliny i wzbudzaniem uczucia pełności, ale nie powoduje nagłego wzrostu cukru czy stężenia lipidów we krwi.

„Wyniki naszego badania pokazują, że ciało wyjątkowo dobrze radzi sobie z nagłym i znaczącym przypływem kalorii. Zdrowy człowiek może zjeść dwa razy więcej niż zazwyczaj i efektywnie poradzić sobie z tą ogromną nadwyżką energii” – mówi Aaron Hengist, koordynator przedsięwzięcia.

W badaniu uczestniczyło czternastu mężczyzn w wieku od 22 do 37 lat, którzy zajadali się pizzą. Podczas jednej wizyty panowie mieli za zadanie zjeść tyle pizzy, ile trzeba, by poczuć się sytym, a w trakcie drugiej wizyty - tyle, ile tylko dadzą radę (aż do momentu, gdy nie będą mogli przełknąć ani kęsa więcej).

Okazało się, że podczas sesji objadania się mężczyźni konsumowali przeciętnie 3 tys. kilokalorii – około półtora dużej pizzy. Byli wszakże i tacy, którzy potrafili przyswoić za jednym zamachem ponad dwa placki. To bardzo dużo.

Badacze wyliczyli jednak, że poziom glukozy, trójglicerydów i niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych w ich krwi nie wzrastał znacząco w porównaniu z normalnym posiłkiem. Tylko wspomniane wcześniej hormony szalały nieco bardziej.

Cztery godziny po nader obfitym posiłku panowie czuli się nieco śpiący. Nie mieli też ochoty na nic do jedzenia – nawet słodycze. To dość zaskakujące, bo zwykło się uważać, że układ nagrody w mózgu reaguje na konkretne rodzaje pożywienia, dlatego pizza nie powinna wpływać na pragnienie czegoś słodkiego.

Generalnie naukowcy byli pod wrażeniem, jak sprawnie ludzki organizm radził sobie z przejedzeniem.

„Nasze badanie pokazuje, że zdrowa osoba, która folguje sobie tylko okazjonalnie, na przykład zjada duży posiłek w formie szwedzkiego stołu czy spory obiad w czasie świąt, nie musi obawiać się natychmiastowych, negatywnych konsekwencji w postaci utraty kontroli metabolicznej” – podsumowuje prof. James Betts, nadzorujący prace badawcze.

Specjaliści chcą teraz przeprowadzić podobne badania na kobietach, osobach otyłych i starszych.

Badanie opublikowano na łamach „British Journal of Nutrition” (https://doi.org/10.1017/S0007114520001270). (PAP)

ooo/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-04-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-15 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany