Rusza akcja testowania na HIV w klubach i na festiwalach
Duża liczba zakażeń HIV, HCV i kiłą jest notowana wśród młodych dorosłych. Do nich właśnie chce dotrzeć Fundacja Edukacji Społecznej i testować ich tam, gdzie czują się swobodnie. Stąd pomysł na akcje w klubach i na festiwalach. Dzięki doświadczeniu Fundacji takie testowanie to nie tylko wygoda dla zainteresowanych oraz szybka droga od decyzji o zrobieniu testu do samego badania, ale też anonimowość i zachowane zasad BHP. Jak mówi koordynatorka projektu, Agnieszka Świderska z Fundacji Edukacji Zdrowotnej: „Test na choroby przenoszone drogą płciową może wiązać się ze stresem. My ten stres staramy się maksymalnie ograniczyć.”
Najbliższe testowanie podczas imprezy klubowej odbędzie się 10 maja w klubie Dzik przy ul. Belwederskiej 44 w Warszawie. Krótko potem zaczyna się Europejski Tydzień Testowania, który w tym roku przypada na okres 15-21 maja.
W tym czasie planowane jest dalsze testowanie m.in. z wykorzystaniem Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, czyli kampera, w którym można porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS o chorobach przenoszonych drogą płciową, zrobić testy na HIV, HCV i kiłę oraz otrzymać wsparcie psychologa – mówi Agnieszka Świderska.
Mobilny Serwis Redukcji Szkód będzie można spotkać przez cały maj w każdy wtorek i piątek na warszawskiej Pradze.
W kamperze Fundacji Edukacji Społecznej testowali się już na HIV i HCV ludzie z całej Polski, a sama Fundacja od lat współpracuje z organizatorami festiwali oraz właścicielami klubów. To gwarantuje, że testowanie przeprowadzane przez doradców ds. HIV/AIDS i pielęgniarki FES w ramach projektu PartyTEST będą robione profesjonalnie. Bardzo się cieszę, że przekazane przez nas środki pomagają dotrzeć z tymi badaniami do młodzieży – komentuje Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.