Warszawa po raz trzeci przystankiem na trasie kampanii 1000 serc
Wszystko wskazuje na to, że uda nam się osiągnąć liczbę 1000 przebadanych serc – tłumaczy Paweł Klimczak z Fundacji Dr.Max – Tak duża ilość pacjentów pozwoli nam również statystycznie określić stan zdrowia Polaków i potrzebę regularnych badań profilaktycznych, na które pacjenci nie mają szans na co dzień. Do tej pory kilkakrotnie zdiagnozowaliśmy stan przedzawałowy, a w przypadku młodych osób – także bradykardię – dodaje. Kampania 1000 serc trwa nieprzerwanie od 16 października i potrwa aż do 19 grudnia. W tym czasie KardioBus zatrzymał się ponad 20 razy, aby zbadać serca mieszkańców większych i mniejszych miejscowości.
Jak wygląda badanie?
Badanie EKG to szybkie i bezinwazyjne badanie rejestrujące elektryczną pracę serca. Na tej podstawie zostaje wydrukowany elektrokardiogram analizowany przez specjalistę. Pacjent do badania nie musi się przygotowywać z wyprzedzeniem. Do klatki piersiowej, rąk i nóg zostają przyklejone elektrody, a samo badanie trwa kilka minut. Podczas kampanii lekarz przyjmujący w KardioBusie nie wymaga skierowania ani rejestracji. Po badaniu pacjentowi wręczana jest karta, na której zapisane są wyniki. Oprócz tego możliwa jest również konsultacja medyczna związana z prowadzonym przez pacjenta trybem życia oraz samopoczuciem na co dzień.
Do udziału w akcji zaproszone są przede wszystkim osoby po 40. roku życia, z nadwagą, palące, prowadzące siedzący tryb życia lub chorujące na cukrzycę. Ponadto mile widziany jest każdy, kto chce sprawdzić, jak pracuje jego serce lub zauważył u siebie niepokojące objawy jak: szybka męczliwość, duszności, kołatanie serca lub ból za mostkiem.