Zbadaj swoje kości w osteobusie
Densynometria, czyli badanie gęstości kości
Densynometria pozwala określić gęstość mineralną kości. Tego typu badanie zaleca się najczęściej kobietom w okresie menopauzy i mężczyznom po andropauzie (po 70 roku). Za pomocą badania diagnozuje się stan struktury kości i ryzyko złamania osteoporotycznego. Eksperci podkreślają, że takie badania są pierwszym krokiem w kierunku profilaktyki osteoporozy, a ich wynik często może być sygnałem do konieczności uzupełniania wapnia i witaminy D3 w codziennej diecie. Wyniki badania z osteobusa UniKalk należy konsultować z odpowiednim lekarzem.
Jak wygląda badanie?
Badanie densytometryczne w ramach kampanii DBAJoKOSCI.pl wykonywane jest w osteobusie – mobilnym centrum diagnostycznym, za pomocą densytometru – nowoczesnego cyfrowego aparatu typu DEXA. Przeprowadza je certyfikowany technik, osoba uprawniona do przeprowadzania tego typu badań. Do badania nie trzeba się przygotowywać i zdejmować ubrania. Zalecane jest jedynie zdjęcie biżuterii i ubrań z metalowymi elementami. – Badanie nie jest skomplikowane. Średni czas badania to 5 minut i wykonuje się je robiąc radiologiczne pomiary tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego i/lub kości biodrowej. Cała procedura jest bezpieczna, szybka i nieinwazyjna. Badanie, mimo krótkiego czasu trwania jest całkowicie profesjonalne - mówi Kamil Kacprzak, technik wykonujący badanie. Prześwietlanie kości biodrowej i/lub kręgosłupa lędźwiowego – a nie nadgarstka czy ramienia – to metoda wiarygodna, która jest zalecana i respektowana przez lekarzy.
Testowa trasa osteobusa
W trakcie 30-dniowych, testowych badań prowadzonych w osteobusie UniKalk w lutym zbadano gęstość kości ponad 2 000 osób. – Zainteresowanie profilaktyką osteoporozy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Z rozmów dowiedzieliśmy się, że badania kości często odkładane są na drugi plan. Wiele osób było zaskoczonych wynikiem, a większość deklarowała, że zacznie bardziej dbać o zdrowie kości – podkreśla Anna Trzaskowska z firmy Axellus, producenta UniKalk.
Alarmujące statystyki
Osteoporoza to coraz istotniejszy problem i to nie tylko w grupie wiekowej seniorów. Statystyki pokazują, że z powodu osteoporozy cierpi około 10 proc. polskiego społeczeństwa. To niebezpieczna i podstępna choroba, potocznie nazywana jest „cichym złodziejem kości”, bo rozwija się cicho, często nie dając żadnych objawów, do czasu pierwszego incydentu. – Już pierwsze złamanie, może być sygnałem, że przyczyną mogła być osteoporoza, a to sytuacja gdy choroba jest już rozwinięta. To m.in. dlatego zdecydowaliśmy się na kampanię o charakterze edukacyjnym. Chcemy nie tylko kontynuować darmowe badania w osteobusie, ale zależy nam też na promocji dobrych praktyk związanych z dbałością o zdrowie kości. Warto się badać, żeby zapobiegać i w odpowiednim momencie wychwycić obniżoną gęstość kości, jeszcze zanim osteoporoza w pełni się rozwinie i dojdzie do złamana – podkreśla Trzaskowska.
Jak zgłosić się do badania?
Zapisy na badania przyjmowane są bezpośrednio w wybranych warszawskich aptekach. Pełną listę adresów aptek można znaleźć na www.DBAJoKOSCI.pl i www.unikalk.pl O zakwalifikowaniu Pacjenta na badania decyduje kolejność zgłoszeń.
Badania prowadzone są w godzinach 9.00 – 17.00. Do udziału w akcji zapraszamy nie tylko osoby chcące skontrolować stan kości, ale także właścicieli i zarządców aptek, którzy chcą zorganizować dzień z osteobusem w swojej lokalizacji – podkreśla Trzaskowska. Żeby zgłosić aptekę do jesiennej edycji programu osteobus, należy bezpośrednio skontaktować się z organizatorami kampanii DBAJoKOSCI.pl