Wydarzenia

List z Warszawy

dodano 2022-07-28 19:13:14
rozpoczęcie:
2022-10-05 19:00
miejsce:
Teatr Palladium, Warszawa, ul. Złota 9
bilety:

W pakiecie z biletem w konkretnej kategorii cenowej można nabyć piękny dwupłytowy album z piosenkami z musicalu.

Historię odczytujemy zwykle wielotorowo. Konteksty, fakty, ich analiza, obciążone są subiektywnym bagażem doświadczeń, przekonań, sympatii i antypatii. Kiedy do głosu dochodzą stereotypy i górę nad prawdą bierze ksenofobiczne zaślepienie, trudno o konsensus. Ale gdy wygrywa dialog, wygrywa prawda. "List z Warszawy", musical autorstwa znakomitego trębacza, jazzmana i kompozytora - Garego Guthmana oraz dramaturga Domana Nowakowskiego, porusza się po całej przestrzeni tego, co wspólne i różne dla nas: Polaków i Żydów.

Jak mówią jego twórcy - w każdej kłótni, w każdym sporze, istnieją co najmniej dwa, przeciwstawne punkty widzenia, a prawda często leży mniej więcej "w połowie" poglądów strony przeciwnej. Bywają zatem sytuacje, w których wszystkie racje są zasadniczo słuszne i to w tym samym czasie. Którą rację wybrać w takiej sytuacji? Która prawda bliższa jest prawdzie obiektywnej? I czy w ogóle taka prawda istnieje?
Musical "List z Warszawy", to efekt ponadrocznej pracy amerykańskiego żyda i polskiego katolika. Poprzez słowa i muzykę odkrywają oni zapomniane prawdy i odkłamują narosłe przez lata stereotypy. Autorzy szukają tego, co wspólne, przechodząc ponad barierami, a zaskakujący rozwój akcji, sprawia, że widz nigdy nie jest pewien, co wydarzy się za chwilę.

W musicalu twórcy przypominają także kilkusetletnią historię Polski, przywołując okres zwany Paradiso Judeorum - Żydowskim Rajem, w którym nasi starsi bracia w wierze czuli się swobodnie, korzystając z niezależności i tworząc własną, unikalną kulturę. Światy osobne, a jednak przenikające się, czerpiące wszak z tego co wspólne: z nauki Starego Testamentu.

"List z Warszawy" jest dziełem wybitnym, prowokującym nie tylko do myślenia, ale i wzajemnego zrozumienia. Temat tego musicalu, podjęty przez jego twórców, wywarł na mnie duże wrażenie - pisze Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W podobnym tonie wtóruje mu profesor Szewach Weiss, wielki przyjaciel Polaków, głoszący od dekad prawdę o wkładzie naszych rodaków w ocalenie Żydów w czasie II wojny światowej: Wierzę, że przedsięwzięcie artystyczne - musical zatytułowany "List z Warszawy" - odpowiada na potrzebę stworzenia dialogu służącego wzajemnemu porozumieniu między Polską, a społecznością żydowską całego świata."
Umiejętność dyskusji, mądrego prowadzenia sporu, może być tak samo trudna, jak i piękna. Dyskusja o tym, co nas łączy, to dyskusja nadziei. Spektakl "List z Warszawy" nie pozostawi nikogo obojętnym.. Pobudzi najwrażliwsze struny u każdego z widzów, zmuszając do głębokiej refleksji. W końcu taka jest rola sztuki.

OBSADA:
Babcia Sara - Agnieszka Kurowska
Hanna - Izabella Bukowska
Abey - Piotr Bajtlik
Alicja - Sasha Strunin
Dyrektor - Dariusz Kordek
Mojsze - Piotr Cyrwus
Młoda Sara - Małgorzata Kozłowska
Kazik - Przemysław Niedzielski
Marek- Sławomir Mandes

Zespół Muzyczny Pod Kierownictwem Garego Guthmana - Fortepian
Paulina Atkańska - Keyboard
Mateusz Kaszuba - Keyboard
Rafał Łępa - Keyboard
Mateusz Dobosz - Gitara basowa, kontrabas
Cezary Konrad - Perkusja

Muzyka i teksty piosenek - Gary Guthman
Libretto - Doman Nowakowski / Gary Guthman
Tłumaczenie i adaptacja piosenek - Doman Nowakowski
Reżyseria i światła - Natalia Kozłowska
Scenografia i kostiumy - Paulina Czernek
Choreografia - Bartosz Figurski
Współpraca przy kostiumach - Anna Puchalska
Konsultacje wokalne - Agnieszka Hekiert
Projekt plakatu - Andrzej Pągowski
Inspicjent - Urszula Hajdukiewicz
Produkcja - Fundacja Musica Docet / Fundacja otokultura.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

List z Warszawy
artyści:
Agnieszka Kurowska, Izabella Bukowska, Piotr Bajtlik, Sasha Strunin, Dariusz Kordek i inni.
„List z Warszawy”, musical autorstwa znakomitego trębacza, jazzmana i kompozytora – Garego Guthmana oraz dramaturga Domana Nowakowskiego, porusza się po całej przestrzeni tego, co wspólne i różne dla nas: Polaków i Żydów. Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
REKLAMA
pogoda Warszawa
1.8°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:24
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-12-06 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 18:30
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Dom Kultury Świt, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany