Przywracanie zabytkowych przestrzeni

fot. mat. pras.
W Warszawie deweloperzy działają na terenie historycznych fabryk. Na cennych działkach powstają mieszkania i biura. W zamian mieszkańcy zyskują odrestaurowane budynki oraz ogólnodostępne place i alejki.
REKLAMA

Jeden z pasaży, które powstaną w rewitalizowanej fabryce Norblina / fot. mat.pras.

Na terenie dawnego Browaru Haberbusch i Schiele (później Browarów Warszawskich) zostało niewiele. Kolejne wyburzenia, prowadzone także po roku 2000, pozbawiły stolicę cennego dziedzictwa przemysłowego. Po zakończeniu działalności browaru teren przechodził w ręce kolejnych właścicieli, ale dopiero obecny – Echo Investment – zrealizował zapowiedzi budowy zespołu mieszkaniowo-biurowego. Inwestor przywrócił już świetność XIX-wiecznej willi przy ul. Grzybowskiej, w której mieszkali niegdyś współwłaściciele firmy, Feliks i Kazimierz Schiele. W budynku dawnej warzelni oraz w rozległych piwnicach przewidziano – po rewitalizacji – funkcje gastronomiczno rozrywkowe.

Norblin i Browar

– W Browarach Warszawskich będzie nowa ulica, Haberbuscha i Schielego – jej nazwę wybrali w plebiscycie warszawiacy. Będziemy się starać, aby nie pozostała tylko szyldem, ale została wpisana do miejskiego systemu nazewnictwa, a tym samym zaistniała na administracyjnej mapie Warszawy – zapowiada Marlena Baradziej z Echo Investment, dodając, że na terenie browarów znajdzie się aż pięć placów. – Największy z nich to Rynek Warzelni, w którego centralnym punkcie znajdzie się XIX wieczna warzelnia. Kolejne to Brama Browarów od strony ul. Grzybowskiej, plac Śniadaniowy pomiędzy budynkami mieszkalnymi, ogród Centralny oraz plac przed wejściem do 170 letnich Piwnic Czasu – wylicza.


Tak po zmianach będzie wyglądał jeden z placów w dawnych Browarach Warszawskich / fot. mat.pras.

Niedaleko browaru stoją zabudowania dawnego Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Na parceli pomiędzy Żelazną, Łucką i Prostą zachowało się dziewięć XIX-wiecznych obiektów, wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.Po remoncie będą pełnić funkcje handlowo usługowe, obok wypiętrzą się nowe biurowce.

Inwestor – Capital Park – przewidział też kino, teatr oraz Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Jego gospodarzem będzie fundacja otwartego muzeum dawnej fabryki Norblina. Ekspozycja obejmie 50 odrestaurowanych maszyn i kolekcję platerów, z których znana była fabryka. Ze względu na zachowanie układu urbanistycznego zakładów zamiast jednego placu miejskiego inwestor zapowiada sieć pasaży, uliczek i skwerów.


Tak niebawem mają wyglądać zakłady Norblina / fot. mat.pras.

Więcej Rzeczpospolita Życie Regionów:
https://regiony.rp.pl/trendy/20051-przywracanie-zabytkowych-przestrzeni
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny ROMA, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Gemba, Warszawa, ul. Wilcza 50/52
wstęp biletowany