Wirtualna strzelnica w wolskim liceum

fot. nadesłane
W Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza powstała wirtualna strzelnica. Korzystać z niej będą mogli uczniowie, ale i mieszkańcy.
REKLAMA
Pomieszczenia w LO przy Chłodnej zaadaptowano na wirtualną strzelnicę,
  • Łączny koszt inwestycji to ok. 200 tys. zł,
  • Oficjalne otwarcie strzelnicy zaplanowano na piątek 13 grudnia, o 13:00,
  • Korzystać z niej będą mogli w pierwszej kolejności uczniowie klas wojskowych oraz pozostali uczniowie zespołu szkół przy ul. Chłodnej 34/36, organizacje pozarządowe działające na rzecz obronności oraz lokalna społeczność.

Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza przy ul. Chłodnej 34/36 prowadzi klasy o profilu mundurowym od 2006 roku. Uczy się w nich młodzież, która w przyszłości chce wstąpić do wojska, a uczniowie, oprócz normalnych lekcji, mają zajęcia m.in. z podstaw wojskowości, strzelectwa, musztry czy ceremoniału wojskowego. Teraz w szkole pojawiło się udogodnienie, które pozwoli na doskonalenie umiejętności w całkowicie bezpiecznych warunkach.

Właśnie zakończyliśmy w liceum montaż wirtualnej strzelnicy. To multimedialny, przenośny i w 100% bezpieczny system szkoleniowo-treningowy, opracowany na potrzeby kadetów w programie MON na bazie systemów wojskowych – wyjaśnia Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. – Trening będzie się odbywać w specjalnie zaadaptowanym pomieszczeniu, a całość przypomina popularny laser tag, czyli system oparty na wirtualnej rzeczywistości i wykorzystujący repliki broni wyposażone w lasery – dodaje. 

Inwestycja pochłonęła ok. 200 tys. zł, z czego 130 tys. zł pochodzi z dofinansowania udzielonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. System otworzy przed młodzieżą całkowicie nowe możliwości treningowe i da okazję do podnoszenia swoich umiejętności w bezpiecznym środowisku

Pozwala on na symulowanie różnych sytuacji bojowych, a ćwiczenia będą mogły odbywać się w zmiennych „warunkach atmosferycznych", m.in. w nocy lub w gęstej mgle – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Wszystkie trafienia będą obrazowane na ekranie, zatem nie ma tu mowy o żadnym prawdziwym strzelaniu. Jestem przekonany, że młodzież będzie chętnie korzystać ze strzelnicy, co w przyszłości przyczyni się do podniesienia poziomu obronności naszego państwa – dodaje. 

Obiekt będzie dostępny dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Pierwszeństwo w korzystaniu będą mieli kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego, pozostałych klas wojskowych oraz inni uczniowie z zespołu szkół przy ul. Chłodnej 34/36. Szkolenia będą mogły odbywać w niej także organizacje pozarządowe działające na rzecz obronności, a także lokalna społeczność

W określone dni i godziny strzelnica będzie dostępna dla mieszkańców, którzy są zainteresowani strzelectwem i chcą doskonalić swoją technikę – mówi Joanna Tracz - Łaptaszyńska, radna Woli. – Dokładne terminy dostępności będą regularnie zamieszczane na stronie internetowej placówki – dodaje Tracz - Łaptaszyńska. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
3.4°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-01 20:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 20:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany