20 lipiec 2021

Sektor usług biznesowych jest jednym z motorów napędzających polską gospodarkę

zdjęcie: Sektor usług biznesowych jest jednym z motorów napędzających polską gospodarkę / fot. PAP
fot. PAP
Sektor usług biznesowych jest jednym z motorów napędzających polską gospodarkę; pomaga też ją stabilizować - powiedział we wtorek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Dodał, że to jedna z tych branż, która - mimo pandemii - intensywnie się rozwija.
REKLAMA

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wziął udział we wtorek w konferencji poświęconej podpisaniu porozumienia o strategicznej współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Jak zaznaczył, "wszelkie działania zwiększające konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej, to znakomita inwestycja w przyszłość polskiej gospodarki". Zdaniem Gowina, branża usług biznesowych należy w Polsce, do najprężniejszych, "dlatego też, zasługuje na szczególne wsparcie".

"Sektor usług biznesowych jest jednym z motorów napędzających polską gospodarkę; ten sektor pomaga też stabilizować polską gospodarkę" - powiedział Gowin.

Dodał, że celem podpisanego porozumienia jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dla tego sektora, co przyczyni się także do konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej.

"Współpraca obejmie wspólne przedsięwzięcia, działania, projekty i programy, które przyczynią się do wzrostu eksportu produktów i usług polskich firm, do usuwania barier hamujących rozwój naszych przedsiębiorstw (...), do promocji polskiego sektora nowoczesnych usług biznesowych i wreszcie do zwiększenia inwestycji zagranicznych w tym sektorze" - powiedział Gowin.

Gowin zwrócił uwagę, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu jest jednym z tych, które - pomimo globalnej pandemii i niepewnej sytuacji makroekonomicznej na świecie - cały czas intensywnie się rozwijają. "W Polsce, która należy do jednych z najatrakcyjniejszych miejsc do lokowania inwestycji i świadczenia usług biznesowych, również jest to widoczne" - wskazał. Zaznaczył, że potwierdzają to najnowsze dane z raportu przygotowanego przez ABSL.

Prezes PAIH Krzysztof Drynda podkreślił, że usługi biznesowe to największy sektor w portfelu projektów realizowanych przez Agencję.

"Sektor usług, dla całej gospodarki jest to jeden z kluczowych sektorów, a współpraca z ABSL będzie dla mnie absolutnie strategiczną kwestią w kontekście tworzenia tych nowych, wysokojakościowych miejsc pracy, dobrze płatnych dla ludzi o wysokich kwalifikacjach" - powiedział.

Jak dodał, sektor ten "bardzo silnie się rozwija nie tylko pod kątem zwiększenia liczby centrów usług w Polsce", ale także jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy". "Jestem przekonany, że ścisła współpraca z ABSL pozwoli nam jeszcze efektywniej wspierać eksport usług oraz pozyskiwać kolejne inwestycje" - wskazał szef PAIH.

Prezes honorowy ABSL Jacek Levernes ocenił, że porozumienie zawarte z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, pozwoli jeszcze efektywniej wspierać eksport usług biznesowych oraz pozyskiwać kolejne projekty.

"Pracodawcy sektora tworzą w Polsce już ponad 355 000 miejsc pracy i w ciągu najbliższej dekady liczba ta może się podwoić (...). Musimy jak najefektywniej wykorzystać wszystkie nasze atuty na arenie międzynarodowej i temu ma służyć nasze partnerstwo" - powiedział.

Jak poinformowało w informacji prasowej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, z raportu ABSL "Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021" wynika, że w 2020 r. i w pierwszym kwartale 2021 r. w Polsce powstały 74 nowe centra usług. Największy udział w tworzeniu nowych centrów mieli w tym okresie inwestorzy amerykańscy (32,4 proc.), na drugim miejscu pod względem liczby nowych inwestycji znalazły się polskie firmy (17,6 proc.). Kolejne miejsca zajęli inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Szwecji, Francji i Hiszpanii, którzy otworzyli więcej niż jedno centrum.

Jak podano, na 1602 centra usług biznesowych, które obecnie działają w Polsce, 1078 to centra firm zagranicznych. W sektorze jest zatrudnionych ponad 355 tys. osób. Sektor odpowiada obecnie za ponad 3,5 proc. PKB Polski, a wartość eksportu usług kształtuje się na poziomie 22,9 mld dol. (wzrost rok do roku o ponad 10 proc.) - podano.

Na mocy umowy o strategicznej współpracy PAIH i ABSL mają współpracować w celu pozyskiwania kolejnych inwestycji zagranicznych w obszarze nowoczesnych usług biznesowych pozwalających tworzyć nowe miejsca pracy oraz wspierać rozwój eksportu firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Patronat nad tymi działaniami objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Z analizy ABSL "Strategic Foresight in the Business Services Sector 2021" wynika, że zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w ciągu dekady może się niemal podwoić i osiągnąć poziom 650 000 osób pracujących w sektorze w 2031 roku. Analiza pokazuje też jednoznacznie, że aby tworzyć rozwojowe i dobrze płatne miejsca pracy dzięki inwestycjom, należy w perspektywie długoterminowej zabezpieczyć dostępność pracowników o odpowiednich kompetencjach. Dostosowanie edukacji na jej różnych poziomach oraz rozwiązań systemowych poszerzających kompetencje pracowników do potrzeb innowacyjnego biznesu jest niezbędne do wzmocnienia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Magdalena Jarco

aop/ maja/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 06:25
zachód słońca: 18:30
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-09-25 12:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 16:30
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany