Otworzyliśmy miejskie przedszkola i żłobki

fot. UM Warszawa
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, rodzicom i personelowi, musieliśmy odpowiednio przygotować placówki przed otwarciem. W ciągu siedmiu dni zdezynfekowaliśmy łącznie okolice 1000 przedszkoli i żłobków oraz placów zabaw. Kupiliśmy ponad 3 mln sztuk maseczek, rękawiczek, przyłbic i fartuchów.
Koronawirus
mazowieckie
6878
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W skali całego miasta to skomplikowana operacja logistyczna i finansowa, w ramach której zakupiliśmy nie tylko środki ochrony osobistej, ale przygotowaliśmy również szczegółowe procedury sanitarne.

Od początku podkreślałem, że uruchomienie placówek będzie możliwe dopiero, gdy zagwarantujemy dzieciom oraz pracownikom bezpieczny powrót do nich. Zgodnie z deklaracjami rodziców i opiekunów, które zebraliśmy w ankietach, dziś do miejskich żłobków i przedszkoli wróci blisko 17 tys. dzieci – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Ozonujemy, zapewniamy środki ochrony osobistej

Zanim otworzyliśmy miejskie żłobki i przedszkola, od 4 maja rozpoczęliśmy przygotowania do zakupów niezbędnych środków ochrony osobistej. Łącznie kupiliśmy blisko 3 mln par rękawiczek, ponad 330 tys. maseczek, blisko 22 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów. Przed otwarciem żłobków i przedszkoli, tereny w ich pobliżu, w tym place zabaw, zostały zdezynfekowane metodą ozonowania. Placówki przed otwarciem zostały również posprzątane, usunięto z nich zabawki i sprzęt, których nie dało się zdezynfekować. Kierownicy miejskich żłobków wzięli także udział w internetowym szkoleniu z lekarzem na temat ochrony sanitarnej.

Jak dbamy o bezpieczeństwo dzieci i personelu

Przygotowaliśmy szczegółowe procedury bezpieczeństwa i zasady organizacji opieki oraz pracy żłobków i przedszkoli w najbliższym czasie. Rodzice otrzymali te instrukcje - również po to, aby przygotować dzieci do nowej sytuacji w placówkach, np. do sytuacji, że personel nosi środki ochrony osobistej.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi w jednej grupie w żłobku lub przedszkolu przebywa maksymalnie 12 dzieci (przy zapewnieniu 4 m² powierzchni na jedno dziecko). Dzieci nie mogą przynosić ze sobą żadnych przedmiotów ani zabawek. Do placówek nie są przyjmowane dzieci z rodzin, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Przyjęcia do grup odbywają się tylko w określonych godzinach. W żłobkach nie wolno zostawiać wózków dziecięcych.

Opieka w placówkach jest tak zorganizowana, aby grupy się nie mieszały. Sale są wietrzone co godzinę, a dzieci pilnowane, aby często myły ręce (m.in. przed posiłkiem, po powrocie ze świeżego powietrza). Leżaczki i łóżeczka do spania są rozstawiane z zachowaniem odpowiedniej odległości, a po odpoczynku dezynfekowane. Ponadto w przedszkolach i żłobkach nie odbywają się żadne zajęcia dodatkowe ani imprezy okolicznościowe.

W żłobkach, już po wejściu do budynku, opiekunowie w przyłbicach codziennie mierzą dzieciom temperaturę i przeprowadzają krótki wywiad z rodzicami lub opiekunami. Dziecko nie zostanie przyjęte do placówki, jeśli ma podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 37,5°C), pracownik zaobserwuje u niego katar, kaszel, kichanie. W przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka, zostanie ono odizolowane, a rodzice lub opiekunowie zobowiązani do odebrania go niezwłocznie. Ponadto konieczne będzie okazanie wyniku badania, a przed powrotem dziecka do placówki zaświadczenia lekarza, że jest ono zdrowe.

Olbrzymią rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa sanitarnego odgrywają również rodzice i opiekunowie dzieci i przestrzeganie przez nich restrykcyjnych zasad, w tym:- monitorowanie stanu zdrowia rodziny oraz nieprzyprowadzanie dziecka chorego, z objawami przeziębienia;- zakrywanie nosa i ust oraz dezynfekowanie rąk lub noszenie rękawiczek jednorazowych oraz zachowanie co najmniej 2 m dystansu podczas oddawania dziecka do placówki;- ograniczanie czasu pobytu w placówce do niezbędnego minimum – należy jak najszybciej przekazać lub odebrać dziecko, nie spacerować po placówce i nie rozmawiać przez telefon.


Ile dzieci poszło dzisiaj do żłobków i przedszkoli?

Na podstawie przeprowadzonych przez miasto ankiet wśród ponad 70 tys. rodzin, chęć oddania dzieci do przedszkoli zgłosiło 24 proc. rodzin, a do żłobków - 34 proc. Oznacza to, że do przedszkoli trafi ok. 14 tys. dzieci, a do żłobków ok. 2,8 tys. maluchów. Zgodnie z rekomendacją rządu w pierwszej kolejności do placówek są przyjmowane dzieci osób, które walczą z epidemią (służba medyczna, służby mundurowe) oraz pracowników sektora i przedsiębiorstw, których działalność jest związana z przeciwdziałaniem COVID-19.

- Chcemy zapewnić miejsce w żłobkach i przedszkolach jak największej liczbie dzieci, aby wspierać rodziców w powrocie do obowiązków zawodowych. Możemy jednak na podstawie wytycznych rządu przyjąć do placówek znacznie mniej dzieci niż do tej pory - podkreśla Rafał Trzaskowski.

 
Źródło: UM Warszawa / agolas agolas
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6878
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-05 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-06 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-06 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany