Ponad 3,6 mln zł dla warszawskich szkół zawodowych

fot. UM Warszawa
11 warszawskich szkół otrzyma wsparcie o wartości ponad 3,6 mln złotych w ramach projektu prowadzonego przez samorząd województwa mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. 16 lipca podpisano umowę w tej sprawie.
Koronawirus
mazowieckie
6982
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Na Mazowszu działa ponad 300 szkół zawodowych i branżowych. Uczy się w nich około 30 tys. uczniów. Z myślą o nich samorząd województwa mazowieckiego przygotował projekt wspierający rozwój szkolnictwa zawodowego. Ogólna wartość projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” to niemal 120 mln złotych, z czego 96 mln to dofinansowanie z UE. Bierze w nim udział 160 szkół zawodowych z Mazowsza, czyli niemal połowa tego typu placówek w województwie. Łącznie skorzysta na nim ponad 14 tys. uczniów i 1,4 tys. nauczycieli i instruktorów. Na program dla szkół warszawskich przeznaczono ponad 3,6 mln zł. Średnio każda z jedenastu szkół otrzyma wsparcie w wysokości 335 tys. zł.

Program podchodzi do rozwoju uczniów w sposób kompleksowy. Są w nim zarówno pieniądze na sprzęt do pracowni, jak i kursy doszkalające czy spotkania w ramach doradztwa zawodowego. Skorzystają również nauczyciele. Będą mogli rozwinąć swoje umiejętności na przykład przez udział w studiach podyplomowych.

Ważnym elementem projektu jest współpraca z firmami przy organizacji staży. Dzięki temu uczniowie szkół zawodowych mogą zdobyć praktyczne doświadczenie, tak istotne dla ich przyszłych pracodawców. W programie przewidziano miejsca dla 500 stażystów z Warszawy.

Szkolnictwo zawodowe odbudowuje się, oferując coraz ciekawsze drogi rozwoju dla młodych ludzi. Szkoły zawodowe przyciągają kolejnych uczniów i należy je wspierać, by sprostały ich oczekiwaniom. Dlatego cieszy mnie, że z programu skorzysta tak wielu uczniów, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w stolicy – mówi marszałek Adam Struzik.

- W 45 technikach i 25 branżowych szkołach I stopnia kształcimy dobrze i skutecznie. Wielu absolwentów techników z sukcesem podejmuje studia. Uczniowie coraz chętniej wybierają ścieżkę kształcenia bliższą rynkowi pracy, wykorzystując potencjał społeczno-gospodarczy stolicy. A Warszawski System Doradztwa Zawodowego na którego rozwój pozyskaliśmy ponad 8 milionów złotych pomaga im w podejmowaniu trudnych i niezwykle ważnych decyzji edukacyjno-zawodowych. Takie projekty jak „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” pomaga nam kształcić coraz lepiej. Od roku 2007 warszawski samorząd pozyskał ponad 25 milionów złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego, realizując 11 projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – dodaje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

16 lipca umowę w tej sprawie podpisali: marszałek Adam Struzik, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz wiceprezes ARM S.A. Artur Andrysiak.

Szkoły zgłoszone do programu:

  • Technikum Elektroniczne nr 1 w Zespole Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 57 w Zespole Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka, ul. Kasprzaka 19/21
  • Technikum Elektroniczne nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” w Zespole Szkół Elektronicznych i Licealnych,
  • Technikum Ogrodnicze w Zespole Szkół nr 39,
  • Technikum Budowlane nr 5 im. Prof. S. Bryły oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 66 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1,
  • Technikum Fototechniczne oraz Branżowa Szkoła Fototechniczna I stopnia w Zespole Szkół Fototechnicznych,
  • Technikum nr 20 w Zespole Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego,
  • Technikum nr 27 im. prof. Józefa Zawadzkiego w Zespole Szkół nr 21,
  • Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku.

Projekt jest realizowany w ramach środków z RPO 2014-2020. Jego realizacja potrwa do 31 marca 2023 r.

 
Źródło: UM Warszawa / Konrad Klimczak
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6982
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Stawki 2a
wstęp biletowany