Szkoły, przedszkola i żłobki zaoszczędzą energię

fot. UM Warszawa
Stolica zinwentaryzuje ponad 700 budynków, w których znajdują się szkoły, przedszkola i żłobki. Planowane są też działania termomodernizacyjne i wdrożenie systemu zarządzania energią. Miasto stawia na efektywność energetyczną i rozwiązania przyjazne środowisku.
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Pomimo trwającej pandemii, Warszawa przeprowadziła przetarg na wykonanie inwentaryzacji energetycznej, budowlanej i instalacyjnej budynków użytkowanych przez stołeczne placówki oświatowe oraz miejskie żłobki. Po raz pierwszy w historii stołecznego ratusza cały przetarg został przeprowadzony drogą elektroniczną.


Miejskie budynki bardziej ekologiczne

Kompleksowa inwentaryzacja obejmie 719 budynków – będą sprawdzane w nich instalacje, badany stan urządzeń i identyfikowane problemy eksploatacyjne oraz poziom zużycia energii. Specjaliści ocenią też potencjał zmniejszenia zapotrzebowania obiektów na energię. Analiza umożliwi skompletowanie danych niezbędnych do wdrożenia systemu zarządzania energią według normy ISO EN-PN 50001:2018-09 „Systemy zarządzania energią”. Planowana do maja 2021 r. inwentaryzacja pozwoli miastu zgromadzić i uaktualnić wiedzę o stołecznych budynkach oświatowych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie inteligentnych narzędzi do gromadzenia i przetwarzania danych, które pomogą zarządzać obiektami – ograniczą zapotrzebowanie na energię i zmniejszą emisję gazów cieplarnianych.


W sześć lat zaoszczędziliśmy 11 mln zł

Stolica już od 2013 r. monitoruje gospodarowanie energią elektryczną, ciepłem, gazem i wodą w oparciu o bazę, zawierającą informacje o 1939 budynkach i lokalach należących do jednostek organizacyjnych Warszawy. Budynki te posiadają łącznie 2218 punktów poboru energii elektrycznej, 805 węzłów cieplnych i 850 punktów poboru gazu. Dzięki analizie zużycia i kosztów energii co roku udaje nam się m.in. obniżyć jednostkowy koszt energii elektrycznej, jak również zoptymalizować moc zamówionej energii i zweryfikować taryfy. W ciągu ostatnich sześciu lat przyniosło to istotne oszczędności w kosztach energii elektrycznej, ciepła, gazu i wody – łącznie zmniejszyliśmy wydatki o ok. 11 mln zł.

 
Źródło: UM Warszawa / Dominika Wiśniewska
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-02 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 15:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany