Jeździmy metrem do Trockiej

fot. UM Warszawa
W niedzielę, 15 września, chwilę po godzinie 12.00 pierwsi pasażerowie wyruszyli metrem ze stacji Trocka w kierunku Woli. Tym samym linia M2 podziemnej kolei wzbogaciła się o trzy kolejne przystanki.
REKLAMA

Na ten moment mieszkańcy Pragi-Północ i Targówka czekali blisko trzy lata. Tyle właśnie trwała budowa stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Ich budowa zakończyła się w maju, ale ich otwarcie możliwe było dopiero po wydaniu zgody na użytkowanie przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dokumenty te wpłynęły do ratusza w piątek, 13 września. Dwie doby później uroczyście zainaugurowano działanie nowego odcinka.

Dzisiaj otwieramy trzy kolejne stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. To jest jedna z największych inwestycji w Warszawie, ponad miliard złotych, z czego 75% to są pieniądze z Unii Europejskiej, a 25% to środki z budżetu stolicy. Dzięki niej z pewnością sytuacja komunikacyjna mieszkańców Targówka ulegnie znacznej poprawie – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas briefingu poprzedzającego uruchomienie nowego odcinka metra. – Spełniamy obietnice. Rozbudowujemy metro po obu stronach Wisły. Mam nadzieję, że już na początku przyszłego roku będę mógł się z Państwem spotkać na Woli, gdy będziemy otwierać tam kolejne stacje.

Warszawskie metro w 100% wpisuje się w politykę miejską Unii Europejskiej. Właśnie dlatego jest dofinansowane w takiej wysokości – podkreślił Witold Naturski, zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku z warszawskiego metra skorzystało blisko 235 milionów pasażerów, co w zestawieniu z 310 milionami pasażerów wszystkich kolei w Polsce pokazuje rangę znaczenie i rangę podziemnej kolei w stolicy.

Tylko w niedzielę, 15 września, z linii metra M2 skorzystało blisko 105 tysięcy pasażerów, a na trzech nowych stacjach wsiadło aż 43 tysiące osób. Przejazdy II linią metra były tego dnia bezpłatne.

Otwarciu nowych stacji towarzyszyły atrakcje przygotowane przy stacji Targówek Mieszkaniowy. Były m.in. występy Orkiestry Dętej z Mykanowa, stoiska Zarządu Transportu Miejskiego i stołecznych przewoźników, a także warszawska kranówka.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

 
Źródło: UM Warszawa / Tomasz Demiańczuk
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-28 17:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-28 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany