31 grudzień 2020

Banksy po raz pierwszy w Polsce

fot/ „The Art of Banksy. Without Limits”
Międzynarodowa wystawa „The Art of Banksy. Without Limits” przybywa do Warszawy. To podróż przez świat nieuchwytnego, tajemniczego i jednocześnie jednego z najbardziej wpływowych twórców ostatnich lat.
REKLAMA
Banksy to prawdopodobnie najsłynniejszy i zarazem najbardziej tajemniczy artysta graffiti na świecie. Około 40-letni Brytyjczyk z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy, ale jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie.Uważany za artystę, który zrewolucjonizował sztukę współczesną i jednocześnie jednego z najcenniejszych współczesnych artystów. Wystawa „The Art of Banksy” prezentuje ponad 100 eksponatów - oryginalnych prac, instalacji, rzeźb, fotografii i specjalnie na tą okazję tworzonych szablonów.

To wyjątkowe wydarzenie, bo wystawa prac artysty tego formatu nie zdarza się często. Banksy jest twórcą, który poprzez swoją sztukę trafia do wielu, nie tylko koneserów sztuki, ale także ulicznych przechodniów i co bardzo ważne przemawia również do młodych ludzi.- podkreślają organizatorzy wystawy.

Ekspozycja opuściła w 2016 roku Istambuł i od tego czasu gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie, Wiedniu, a teraz przyjeżdża do Warszawy. Wystawa zawiera najpopularniejsze graffiti takie jak:Girl with Balloon, Bomb Hugger, Police Kids, Pulp FictionczyFlower Thrower.

Banksy: spektakularne projekty

Swoimi krytycznymi, często politycznymi działaniami Banksy napisał nieco inną historię sztuki. Niepokojące tematy są malowane na ścianach poetycko i humorystycznie.

Samoniszczący się, spektakularny obraz jednego z jego najbardziej znanych dzieł - Girl and Balloon - wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie. Po aukcji obraz uległ zniszczeniu na miejscu, dolną część przeciągnięto przez niszczarkę i pocięto na paski. Niedługo wcześniej został zlicytowany za ponad milion euro. Na aukcji w Sotheby’s w 2019 roku cena obrazu Banksy'ego Devolved Parliament osiągnęła rekordową sumę 11 milionów euro.

Banksy - artystyczny geniusz?

Każdy wie kim jest Banksy, ale nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości. Jest absolutnie pewne, że jest najsłynniejszym na świecie artystą graffiti, niekwestionowanym królem sztuki ulicy.

Jego prace znajdują się w przestrzeni publicznej od Bristolu po Barcelonę, od Sydney po San Francisco i cieszą się ogromną popularnością. Kiedy w Bristolu odbyło się referendum w sprawie usunięcia dzieł Banksy'ego, 97% osób zagłosowało przeciw. W ten sposób jednoznacznie wyrażono opinię na temat jego sztuki i jej obecności w przestrzeni miejskiej.

Prace artysty podróżują po całym świecie, zarówno online, poprzez miliony udostępnień na platformach społecznościowych, jak i w życiu realnym, w formie wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status. Niezmiennie cieszą się ogromną popularnością i w każdym miejscu wzbudzają ogromne zainteresowanie.

Jedną z takich wystawa jest „The Art of Banksy. Without Limits”, które już 12 lutego zagości w Warszawie!

"The Art of Banksy. Without Limits”
12 lutego - 11 kwietnia 2021 r.
Centrum Praskie Koneser,
Plac Konesera 2,  Warszawa
Bilety dostępne na: www.ebilet.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-18 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-20 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-20 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-21 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany