7 sierpień 2020

76. rocznica Powstania Warszawskiego: Marsz Pamięci Rzezi Woli

fot. UM Warszawa
W rocznicę wydarzeń Rzezi Woli, 5 sierpnia, oddano hołd pamięci blisko 60 tysięcy mieszkańców woli zamordowanych przez Niemców.
REKLAMA

Masakra ludności cywilnej Woli przez Niemców rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 r. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego, Hitler wydał rozkaz całkowitego unicestwienia mieszkańców i zniszczenia miasta. Szacuje się, że podczas brutalnej akcji dowodzonej przez generała SS Heinza Reinfartha, życie straciło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców, ruszył przemarsz mieszkańców i uczestników spotkania na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Kilka ulic dalej, także 5 sierpnia, złożono kwiaty w miejscu dawnego obozu „Gęsiówka” przy obecnej ul. Anielewicza, którego więźniów uwolnił batalion „Zośka”. Finał Marszu Pamięci nastąpił w alei głównej parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci białych pylonów z wypisanymi nazwiskami poległych, jest wieczorami podświetlana, symbolizuje znicz stając się sposobem złożenia hołdu ofiarom.

Na zakończenie Marszu głos zabrała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. - Przywołujemy pamięć o rzezi Woli, jednego z najbardziej haniebnych epizodów w historii II wojny światowej - powiedziała. - Los Woli złowieszczo zapowiadał zagładę Warszawy i śmierć kolejnych mieszkańców stolicy. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać o terrorze tych sierpniowych dni, zagładzie i cierpieniu mieszkańców Warszawy - dodała Renata Kaznowska.

 
Źródło: UM Warszawa / Paweł Olek
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-04-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-15 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany