26 styczeń 2022

Ktoś ukradł rzadką roślinę z ogrodu botanicznego

fot. PAP
Niestety wieści ze szklarni nie zawsze są dobre. Z przykrością musimy Wam donieść, że w czasie ostatniego weekendu z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło dorodne Anthurium veitchii – jedyny okaz tego gatunku w Ogrodzie Botanicznym, o dużej wartości naukowej - poinformował ogród botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.
REKLAMA

Jak przekazał ogród, roślina, w postaci młodej sadzonki, przywędrowała do Warszawy z Drezna i wspaniale się zaaklimatyzowała. "W kolekcji południowoamerykańskiej, gdzie została posadzona, jest wielu innych przedstawicieli rodziny obrazkowatych, które ostatnio, nie bez przyczyny, stały się modne i chętnie uprawiane w domach" - dodał.

Botanicy uważają, że złodziej zapewne zdawał sobie sprawę z wartości takiego okazu gdyż wyciągnął całą roślinę z gruntu, pozostawiając jedynie etykietę i urwany liść wetknięty w ziemię.

Kolekcja roślin szklarniowych w ogrodzie jest największa w Warszawie, obejmuje ponad 2 tysiące gatunków. Często są to unikatowe okazy pochodzące z różnych stron świata. "Chętnie dzielimy się tym bogactwem, udostępniając zarówno zdjęcia, informacje, ale przede wszystkim samą kolekcję zwiedzającym – w tym roku, po raz pierwszy historii Ogrodu, również zimą" - podkreślił ogród.

"Gościmy wspaniałych, wiernych miłośników roślin, którzy interesują się roślinami i doceniają możliwość obejrzenia ich w naszej kolekcji. Z przykrością jednak konstatujemy, że są także osoby, które nie szanują własności Uniwersytetu Warszawskiego i naszej pracy" - zaznaczyli botanicy prosząc wszystkich, którym zależy na jakości kolekcji, o uwagę i brak akceptacji dla tych – na całe szczęście nielicznych – którzy chcą nam wszystkim odebrać przyjemność podziwiania naszych roślin.

Ogród poinformował również, że teren jest monitorowany, a kradzież została zgłoszona organom ścigania. "Mamy nadzieję, że odstraszy to kolejnych śmiałków" - napisali botanicy.

Anthurium veitchii to król anthurium pochodzący z Kolumbii. Ma duże, zwisające liście, które mogą mieć kilka stóp długości. Anthuria są bardzo skuteczne w oczyszczaniu powietrza.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
20.6°C
wschód słońca: 04:26
zachód słońca: 20:39
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:30
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany