25 październik 2019

Odpady z budowy trafiały na nielegalne wysypisko

fot. Komenda Stołeczna Policji
Policjanci stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą ustalili, że na jednej z działek na terenie Otuliny Kampinowskiego Parku Narodowego w Kazuniu Nowym powstało nielegalne składowisko odpadów. Jak się okazało, trafiała tam zanieczyszczona ziemia z budowy. Policjanci dotarli do właściciela działki, który niestety nie posiadał zezwolenia na składowanie odpadów. Postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone w kierunku nieodpowiedniego postepowania z odpadami oraz zanieczyszczania środowiska.
REKLAMA

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji powzięli informację, że w Kazuniu Nowym na terenie Otuliny Kampinowskiego Parku Narodowego na jedną z działek trafiają odpady z terenu budowy. Zanieczyszczoną ziemię zwoziły z Warszawy samochody ciężarowe należące do jednej z firm transportowych z Józefowa.

Policjanci podczas jednego z takich rozładunków zatrzymali na gorącym uczynku kierowcę ciągnika siodłowego, który ubiegłej środy rozładował na wspomnianej działce transport zanieczyszczonej ziemi z odpadami budowlanymi.

W trakcie, kiedy funkcjonariusze na miejscu nielegalnego składowiska wykonywali czynności, na działkę przyjechały kolejne wywrotki z odpadami.

Wtedy policjanci wezwali na miejsce zespół interwencyjny Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Ustalili też właściciela działki, na którą trafiały budowlane nieczystości. Mężczyzna przyznał, że nie posiada żadnej prawomocnej decyzji uprawniającej go do składowania odpadów na działce objętej zainteresowaniem. Twierdził, że nie wiedział, że przywożone ładunki to odpad z terenu budowy i że działka leży w obszarze chronionym Otuliny Kampinowskiego Parku Narodowego.

Na miejscu składowania zanieczyszczonej gleby przeprowadzono oględziny oraz wykonano dokumentację fotograficzną. W ich trakcie ustalono, że na teren działki została nawieziona zanieczyszczona ziemia zawierająca, min. kawałki asfaltu, co może kwalifikować odpad jako niebezpieczny.

Pomiar wykonany przez inspektorów Mazowieckiego WIOŚ wskazał, że na teren działki zostało dostarczone około 16000 m3 ziemi o nieznanej zawartości chemicznej. Dlatego podjęto decyzję o pobraniu próbek gruntu.

Po wykonanych czynnościach dwa ciągniki siodłowe z naczepami z ładunkiem zostały zawrócone do miejsca załadunku.

Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w kierunku przygotowawcze w kierunku nieodpowiedniego postepowania z odpadami oraz zanieczyszczania środowiska.
 

Edyta Adamus

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny ROMA, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Gemba, Warszawa, ul. Wilcza 50/52
wstęp biletowany