Pięć osób zatrzymanych w sprawie fikcyjnego obrotu paliwami

fot. Komenda Stołeczna Policji
Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali 5 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej mogły wprowadzać do obrotu nielegalne paliwo. W wyniku przestępczej działalności podmiotów wykorzystujących mechanizm „karuzeli VAT” Skarb Państwa mógł stracić ponad 9 milionów złotych.
REKLAMA

Dzięki profesjonalnej współpracy pomiędzy policjantami stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą a funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego został przerwany ”karuzelowy” proceder obrotu paliwami.

W efekcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, na terenie woj. łódzkiego i woj. śląskiego funkcjonariusze Policji oraz KAS zatrzymali 5 osób, w tym obywatelkę Rosji, zajmujących się nielegalną sprzedażą paliw.

Przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się fakturami VAT, dokumentującymi fikcyjną wewnątrzwspólnotową dostawę paliw na rzecz podmiotu z Czech. Faktury te ujęte w deklaracjach VAT, opiewały na ponad 39 mln złotych, jednak, w rzeczywistości dotyczyły sprzedaży krajowej ze stawką 23%, co w konsekwencji oznacza stratę dla Skarbu Państwa ponad 9 mln złotych.

W sprawie zostały zabezpieczone dokumenty rachunkowe oraz zapisy na elektronicznych nośnikach informacji związane z dokonywaniem transakcji handlowych, które dotyczą pośredniego lub bezpośredniego udziału podmiotów objętych śledztwem.

Wobec obywatelki Rosji sąd zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Pozostałe osoby pozostają pod dozorem Policji. Otrzymały też zakaz opuszczania kraju. Wobec całej czwórki zastosowano poręczenia majątkowe.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania osób.

KAS/ea

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-26 19:00
miejsce
Teatr Imka, Warszawa, M....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-26 19:00
miejsce
Chopin Point Warsaw, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-26 19:30
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-26 20:00
miejsce
Klub Poziomy, Warszawa, Nowy Świat...
wstęp biletowany