8 styczeń 2021

8 mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami

W miejskim projekcie „Dobrze u Siebie” przekazaliśmy warszawiakom z niepełnosprawnością ruchową 8 mieszkań na wynajem. Do wynajęcia pozostało jeszcze jedno mieszkanie, a wnioski o jego najem będzie można wkrótce składać.
REKLAMA

- Program „Dobrze u Siebie” jest jednym z wielu instrumentów miejskich wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Mieszkania dostępne w tym programie pozwalają osobom z niepełnosprawnościami, a w szczególności z niepełnosprawnością ruchową mieszkać samodzielnie, w przestrzeni bez barier architektonicznych – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy podczas przekazywania kluczy do mieszkania.

W I i II naborze wniosków do Programu wyłoniliśmy 8 rodzin, które otrzymały mieszkanie na wynajem w nowym budynku Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Południe przy ul. Skaryszewskiej 3 w Warszawie. I nabór zakończył się 27 listopada 2020 r., a już po dwóch tygodniach rodziny odebrały klucze do mieszkań. Zgłoszenia do II naboru były przyjmowane do 22 grudnia ub.r. Obecnie trwa odbiór kluczy do nowych mieszkań.

Mieszkania są dostępne w ramach programu „Dobrze u Siebie”. To pierwszy taki projekt w Warszawie. Obejmuje 9 mieszkań dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności z niepełnosprawnością ruchową. Mieszkania są dwupokojowe (salon z aneksem kuchennym i sypialnia).

Do wynajęcia pozostało jedno mieszkanie, na które można składać wnioski w III naborze.

Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy przekazała lokatorom klucze do mieszkania

Uczestnicy programu

O wynajem mieszkania mogą starać się mieszkańcy Warszawy z niepełnosprawnościami, a w szczególności z niepełnosprawnością ruchową, ale nie wymagający wsparcia w całodobowym funkcjonowaniu. Powinny to być osoby aktywne zawodowo, w wieku nie więcej niż 39 lat, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (w szczególności ruchowej) lub będący opiekunami prawnymi dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności (w szczególności ruchowej).

Istotna jest również realizacja kryteriów wynikających z ustawy o niektórych formach budownictwa mieszkaniowego.

W programie "Dobrze u Siebie" dostępne będzie jeszcze jedno mieszkanie

Mieszkania bez barier

Dostępne mieszkania są bez barier architektonicznych, zarówno w mieszkaniu, jak i w budynku. Wolna od barier jest również trasa dojścia do zabudowy. Chodnik jest kontrastowy względem miejsc do parkowania rowerów. Na obszarze zagospodarowania terenu nie występują schody ani pochylnie. W części podziemnej budynku przewidziano 5 miejsc parkingowych o wymiarach 3,6 x 5 m dla osób niepełnosprawnych, do parkowania prostopadłego. Odległość od nich do wejścia do klatek schodowych nie przekracza 25 m. Posadzka garażu w całości zaprojektowana została jako antypoślizgowa. Schody w budynku można ominąć, używając windy.

Mieszkania wyposażone są w liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową: brodzik w powierzchni posadzki z odpływem liniowym, wszystkie osprzęty elektryczne (videofon, gniazdka elektryczne) zamontowane są na obniżonej wysokości, a klamki okienne na wysokości 127 cm. Wnętrza posiadają przestrzeń manewrową dla osoby na wózku.

Mieszkania są bez barier architektonicznych

Nowoczesne budownictwo społeczne

Wielorodzinny budynek mieszkalny przy Skaryszewskiej 3 jest siedmiokondygnacyjny, oddano go do użytkowania w 2020 r. Przestrzeń budynku to 85 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni użytkowej. W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązania, m.in. użytkowy dach z retencją wody, zieloną ścianę oraz światłowód.

Inwestycja jest częścią realizowanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego „Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy”, obejmującego nowe inwestycje mieszkaniowe oraz dalszą poprawę stanu technicznego istniejącego zasobu.

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Projektu „Dobrze u Siebie” oraz na stronie http://politykaspoleczna.um.warszawa.pl/aktualnosci/nab-r-wniosk-w-do-projektu-dobrze-u-siebie-uzupe-niaj-cy

Mieszkania na wynajem w programie "Dobrze u Siebie" znajdują się w TBS przy ul. Skaryszewskiej 3

 
Źródło: UM Warszawa / Paweł Olek
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-25 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany