Afrykańska Polska, kajaki i nocne wycieczki, czyli Białołęcka Noc Muzeów

fot. nadeslane
Choć Białołęka nie ma żadnego stacjonarnego muzeum, to może poszczycić się fascynującą i mało znaną historią, którą w ramach Nocy Muzeów będzie można poznać teatralnie, wycieczkowo, a nawet z perspektywy kajaka! Fundacja AVE we współpracy z Wydziałem Kultury oraz Białołęckim Ośrodkiem Kultury zaplanowała całą furę wydarzeń.
REKLAMA
Noc Muzeów rozpocznie się dość wcześnie, bo… o g. 14. Z Portu Żerańskiego wyruszy… rodzinny spływ kajakowy Kanałem Żerańskim i białołęcką Wisłą, połączony z warsztatami literackimi prowadzonymi przez znakomitą pisarkę Justynę Bargielską. Uczestnicy stworzą historyczno-białołęckie opowiadanie na kanwie autentycznych historii.

Z kolei o g. 18.30 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Głębockiej 66 rozpocznie się premierowy spektakl teatralny ”Wyspa Leopolda” grupy Sztuka Ciała, stworzony na podstawie jednej z odkrytych niedawno historii – o Leopoldzie Janikowskim, który przy pomocy samego Sienkiewicza założył z przyjaciółmi w Afryce w czasie zaborów – Rzeczpospolitą. Mało kto wie, że Janikowski urodził się na Białołęce – w Dąbrówce Grzybowskiej! – Inscenizacja zachwyci na pewno i najmłodszych, i tych starszych widzów – zachęca Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. - Zapraszam do udziału całymi rodzinami.

Po spektaklu organizatorzy zaprosimy na rozmowę o nowej książce o historii Białołęki, która ujrzy światło dzienne na początku czerwca z okazji Dni Białołęki. – To prawdziwy varsavianistyczny cymes – zapowiada Włodkowski – drugi tom „Białołęki w wycinkach”! Pierwszy wydaliśmy w 2018 roku. Rozszedł się jak świeże bułeczki. A wyszperane przez Wiesława Tomczaka, mieszkańca Tarchomina i zapalonego genealoga artykuły z dawnej prasy od XVIII do początku XX wieku dostarczyły mnóstwa ciekawostek o naszej okolicy. I tak samo jest teraz. Od chwili wydania pierwszego tom zgromadziliśmy z Wiesławem kolejny fascynujące zestaw informacji, zwłaszcza o XIX-wiecznych Płudach! Będzie też promocja nowej płyty CD z oratorium „Sprawiedliwe” o białołęckich zakonnicach, które w czasie II wojny światowej uratowały 200 dzieci żydowskich. Każdy uczestnik otrzyma krążek w prezencie.

Na spektakl będzie można dojechać autobusem sprzed białołęckiego ratusza, skąd również o g. 21 i 23 wyruszą dwie wyprawy zabytkowym ogórkiem po Białołęce. Uczestnicy odwiedzą m.in. Modlińską 257, niedawną odnalezioną wojenną mogiłę w Buchniku oraz miejsca, które były bohaterami „wycinków”. Ponadto tego dnia w Parku Henrykowskim zawiśnie wystawa archiwalnych fotografii, ukazujących dzieje remontowanej właśnie kamienicy przy Modlińskiej 257.

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny, przedsięwzięcie wspiera m.st. Warszawa – Dzielnica Białołęka, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Narodowe Centrum Kultury. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsca poprzez stronę fundacjaave.pl. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
19.8°C
wschód słońca: 04:26
zachód słońca: 20:39
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:30
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany