8 lipiec 2020

Warszawa: mieszkańcy ośrodka dla cudzoziemców wyleczeni z koronawirusa

Mieszkańcy ośrodka dla cudzoziemców na warszawskim Targówku, gdzie u 63 osób stwierdzono zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są już zdrowi - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że w związku z tym z placówki i jej mieszkańców zdjęto kwarantannę.
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Jak wynika z informacji przekazanych przez UdSC, cudzoziemcy uzyskali dwa ujemne wyniki badań na obecność koronawirusa. W ośrodku przeprowadzono również dezynfekcję pomieszczeń. Urząd zapewnia, że placówka stopniowo wraca do normalnego funkcjonowania.

Rzecznik prasowy UdSC przypomniał, że pierwsze przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u mieszkańców ośrodka dla cudzoziemców na Targówku stwierdzono 22 maja, w związku z czym wykonane zostały testy na potwierdzenie obecności wirusa SARS-CoV-2 wśród wszystkich mieszkańców ośrodka. Jak zaznaczono, były one regularnie powtarzane. Łącznie zakażenia stwierdzono u 63 osób.

"Przez cały okres kwarantanny mieszkańcy ośrodka mieli zapewnioną stałą opiekę medyczną i psychologiczną, środki do dezynfekcji, maseczki oraz wyżywienie dostarczane przez firmę zewnętrzną. Pracownicy urzędu byli w stałym kontakcie z mieszkańcami. Cudzoziemcy otrzymali również wsparcie w zakupie artykułów żywnościowych i innych niezbędnych produktów" - poinformował PAP Jakub Dudziak z UdSC.

Dodał, że po wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii Urząd do Spraw Cudzoziemców realizował działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"We wszystkich ośrodkach dla cudzoziemców odwołano wszelkie zajęcia grupowe, a mieszkańcom placówek zalecono unikanie zgromadzeń ludzkich. Wprowadzono restrykcyjne zalecenia dotyczące sprzątania i odkażania powierzchni wspólnych. Cudzoziemcom udostępniono środki do dezynfekcji rąk, maseczki oraz materiały informacyjne w zrozumiałych dla nich językach na temat metod zapobiegania zakażeniu" - przekazał Dudziak.

Z informacji UdSC wynika również, że w tym czasie dzieci w wieku szkolnym realizowały naukę w formie zdalnej. Zaznaczył też, że w pozostałych ośrodkach dla cudzoziemców nie odnotowano przypadków zakażenia koronawirusem.

Urząd do Spraw Cudzoziemców informuje, że podczas rozpatrywania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obejmuje ona m.in. możliwość zakwaterowania w ośrodku, wyżywienie, opiekę medyczną oraz wsparcie edukacyjne.

Ośrodek dla cudzoziemców na warszawskim Targówku jest jedyną placówką prowadzoną przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, która została przeznaczona do kwaterowania tylko samotnych kobiet i matek z dziećmi.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-02 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 15:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany